Někdo ale tvrdí, že lepší je defibrilátory pořídit hasičům a strážníkům městské policie. „Umístění defibrilátorů někde na budovy mi nepřijde jako šťastné řešení. Přístup je složitý. Vezměte si, že se něco stane 200 metrů třeba od úřadu, kde je přístroj v boxu. V tom stresu pro něj někdo poběží? Pochybuji, že laik dokáže v tak vypjaté chvíli zareagovat a přístroj použít. Ať je mají raději hasiči nebo strážníci,“ tvrdí profesionální hasič z regionu, který má na kontě nespočet výjezdů na náročné zásahy.

Stejný názor mají i ve Svitavách, kde před časem o koupi defibrilátoru uvažovali. Nakonec přístroj za desítky tisíc korun pořídili svitavským profesionálním hasičům a druhý vozí v autě městská policie. „Přijde mi to logičtější než ho někde věšet na zeď. Ať ho mají k dispozici ti, kteří ho dokáží rychle použít,“ podotkl svitavský starosta David Šimek.

S tím ale nesouhlasí záchranáři, kteří uvádějí, že v praxe ukázala jasné zkrácení délky oživování a vyšší úspěšnost neodkladné resuscitace, a to v desítkách procent. „Obsluha přístroje je velmi intuitivní pro běžné občany. Laika vedou instrukce na obalu a po spuštění pokračují v hlasové podobě. I neproškolený člověk to zvládne. V Pardubickém kraji evidujeme za rok několik případů úspěšného použití defibrilátoru mimo záchrannou službu,“ sdělil Igor Paar, ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Ilustrační foto.
Ztráty v cestovním ruchu na Pardubicku: Desítky tisíc i miliony

Box na úřadě

Automatické externí defibrilátory mohou zachránit život lidem, které postihne srdeční příhoda. AED jsou zdravotnické přístroje, které pomáhají poskytnout první pomoc a v případě nutnosti defibrilují. Přístroj je plně automatický a sám vyhodnotí, kdy je potřeba dát postiženému elektrický impulz. Obsluha jen stiskne tlačítko. Nelze tedy postiženému jakkoliv ublížit udělením impulzu v případě, kdy to není zapotřebí.

Od loňského roku je připevněný přístroj AED ve speciálním boxu i na budově úřadu v Dolním Újezdu. Defibrilátor za šedesát tisíc hlídá kamera.

„Speciální box je přístupný přes záchrannou službu 24 hodin denně. Když se něco stane, člověk přijde k boxu, zavolá na linku 155. Jsme zavedení v systému záchranné služby, takže na tísňové lince předají volajícímu kód, který vyťuká na boxu a tím ho odemkne. Přístroj zapne a ten už sám člověka navede. Nalepit elektrody, dejte ruce pryč… Přístroj i sám vyhodnotí, jestli došlo k zástavě srdce,“ přiblížil postup starosta Dolního Újezdu Miloš Vrabec. Po zásahu vezmou záchranáři přístroj do sanity a kontaktují firmu, která ho zkontroluje a znovu uloží do boxu. Druhý automatický defibrilátor se nachází v místním domě s pečovatelskou službou a ten si mohou újezdské spolky půjčovat i na větší akce. V Litomyšli mají přístroj dobrovolní hasiči a jeden přístroj se nachází v krytém plaveckém bazénu.

Důležitý pomocník

Defibrilátor už několikrát použili strážníci Městské policie v Pardubicích. Naposledy vloni v listopadu, kdy se pokoušeli resuscitovat muže se zástavou srdce za obchodním domem. Bohužel v tomto případě neuspěli ani strážníci, ani přivolaná posádka záchranné služby.

„I když záchrana nebyla úspěšná, potvrzuje to potřebnost a užitečnost AED. Hlídka strážníků na místě od přivolání záchranné služby do vystřídání posádkou záchranářů resuscitovala muže asi deset minut včetně použití přístroje AED. V případě zástavy oběhu se však pro zachraňovaného počítá doslova každá vteřina,“ řekl Jiří Sejkora, mluvčí pardubické městské policie.

Strážníci v krajském městě mají k dispozici dva přístroje AED. Jeden je na recepci ředitelství městské policie. Druhým přístrojem je vybavena výjezdová hlídka, která je nepřetržitě v pohotovosti. „Záchranná služba disponuje seznamem míst, kde jsou tyto i další přístroje ve městě k dispozici. Operační středisko záchranné služby může v případě potřeby požádat i strážníky o asistenci na místě do příjezdu zdravotníků,“ dodal Sejkora.

V Pardubickém kraji jsou aktuálně desítky automatických externích defibrilátorů.

Ilustrační foto.
Chovatelé včel v kraji čelí nájezdům zlodějů