Problémem podle něj bývají také špatně seřízené lyže, protože lidé podceňují servis. Největší starosti však lékařům dělají hlavně sportovci, kteří odmítají nosit helmy. V Česko-německé Horské nemocnici Krkonoše, kam horská služba přiváží pacienty z největších krkonošských horských středisek, se lékaři často setkávají s úrazy, které vznikají hlavně kvůli tomu, že si lidé nechránili hlavu.

„Snažíme se spolupracovat s Hrskou službou, která připomíná návštěvníkům středisek nošení ochranných pomůcek a především helmy," uvedl Vladimír Dryml. Podle něj však hodně lidí tato doporučení podceňuje. Nejčastějším argumentem bývá vzhled člověka v helmě, řada lyžařů zastává také názor, že v českých horách nejsou helmy potřebné.

„Bohužel v nemocnici vidíme na vlastní oči, jak takové předsudky končí," konstatuje říká Vladimír Dryml. Upozorňuje, že stačí pouze malá nepozornost a lyžař či snowboardista se může stát obětí nehody zaviněné jiným sportovcem, a stejně tak může někomu nechtěně způsobit zranění sám.

Helma je potřebná

Lékaři dnes umějí vyléčit téměř všechny typy zlomenin, u úrazů hlavy a páteře však hrozí dlouhodobé následky a někdy i smrt. U tohoto typu poranění se toho podle nich už moc zachránit nedá. Proto je podle nich důležitá především prevence. Zdraví na sjezdovkách nejlépe ochrání lyžařská helma a bederní chránič.