Operátor nenechal nic náhodě a začal s mužem z Pardubicka hovořit, ten však po chvíli hovor sám ukončil. I přesto měl nervydrásající příběh, který se stal před několika dny, šťastný konec.

Operátor okamžitě lokalizoval polohu volajícího, zalarmoval policii a do případu byl zapojen policejní vyjednavač.

„Asi po hodině a půl přerušovaného hovoru se sebevrahem jsem se dozvěděla, kde se pravděpodobně nachází," líčí policejní vyjednavačka Hana Kvasničková. Po dalších několika hodinách se jí pak podařilo zoufalého muže přemluvit k osobnímu setkání.

„Během rozhovoru se muž svěřil o svých starostech a problémech, které mu život připravil. My jsme většinou po dlouhé době první, kteří jsou ochotni vyslechnout zlomeného člověka. Nevěřil, že k němu někdo přijde," popisuje Kvasničková. „Bylo chladno, zima a pršelo. Sedli jsme si do auta a muž spustil dlouhý monolog. Postupně jsme se společně vraceli k určitým fázím jeho života."

Podle ní je člověka, kterému se zhroutil svět a sám nevidí jinou možnost v životě než si ho vzít, důležité vyslechnout. Jen tak ho lze od sebevraždy odradit.

„Snažíme se takového člověka vrátit zpět do života. To je smysl vyjednávání se sebevrahem. Ukázat mu jinou cestu. On bohužel vidí jen tu svou sebevraždu," vysvětluje.

Každý rok mají záchranáři v Pardubickém kraji asi dvacet podobných případů. „Za dobu své kariéry vyjednavače jsem měla jediný případ, kdy nám muž nedal šanci s ním mluvit a svůj čin dokonal," dodala Kvasničková. Jako policejní vyjednavačka pracuje sedm let a za tu dobu zachránila spoustu životů.

„Při vyjednávání nesmím nikdy lhát, musím se vyvarovat planým slibům. Velmi důležitá je důvěra. Věřím, že to bude mít vždy dobrý konec. Každý člověk se může dostat do nějaké krizové situace. Za takovým rozhodnutím mohou být peníze, nešťastná láska či jiná krize," dodala policejní vyjednavačka.

(vh, kim)