Mezi obyvateli stanice se často objeví i velice vzácní živočichové, které by lidé běžně v přírodě nezahlédli. Nyní ve stanici pečují o bukáčka malého. Tento menší opeřenec patří mezi vzácné ptáky, kteří žijí na území České republiky. „Bukáček malý je nejmenší volavka, která u nás žije," uvedl vedoucí stanice Josef Zelený. Na území republiky hnízdí jen asi šedesát párů těchto ptáků. Tím spadá mezi druhy, které jsou ohrožené.

Nejmenší volavka

Bukáček je velký zhruba jako holub. Příroda se o tohoto ptáka postarala i speciálním zabarvením, kterým splývá s okolní přírodou. Peří má hnědavé s černým proužkováním. To, aby se v přírodě maskoval. „Je to pták, který žije skrytým životem v rákosí nebo vrbových porostech u rybníků," vysvětlil vedoucí záchranné stanice Josef Zelený.

Lidé bukáčka malého ale v přírodě jen tak nezahlédnou. Tento nenápadný pták se totiž umí během chvíle proměnit. „Pokud bukáčkovi hrozí nebezpečí, ztuhne, stoupne si a protáhne hlavu se zobákem vzhůru. Připomíná tak rákosí. Podle poryvu větru se také lehce kývá jako rákosí. Tomu má přizpůsobené i zbarvení, aby nebyl snadno vidět," hodnotil Josef Zelený. Vztyčený zobák slouží podle vedoucího záchranné stanice jako zbraň proti nepřátelům. Dokáže se s ním taky pěkně ohánět.

Proutek se hýbá

Tento pták se do stanice dostal díky všímavosti lidí z Opatovce. „Šli kolem rybníka a nejprve si mysleli, že je to jen klacík. Pak se ale pohnul," popisoval Josef Zelený. Zachránci posléze zjistili, že má pták zlomené křídlo. „Opatrně ho odchytili a zavolali nám, abychom si pro něj přijeli," líčil Josef Zelený.
Vzácného bukáčka malého ošetřil veterinář Miroslav Šperlich ve Svitavách. „Pták utrpěl zlomeninu levého křídla. Nyní se snažíme, aby se vyléčil," řekl vedoucí stanice. Drobný pták je nyní v ošetřovně s klidovým režimem. A nemá se vůbec špatně. V přírodě se živí hmyzem a rybami. Ve stanici mu podstrojují. „Dáváme mu drobné rybky, moučné červy, cvrčky a sarančata. Chutnají mu," naznal Josef Zelený.

Vrátí se do přírody?

Pravděpodobnost, že se ze svého zranění dostane, je ale mizivá. „V jeho případě je to tak padesát na padesát. Zlomenina je až u těla. Nebyla sice otevřená, ale je to tažný pták. Let do Afriky by byl pro hendikepovaného ptáka dlouhý a náročný," poznamenal Josef Zelený. Není si jistý, zda by bukáček takovou cestu ustál. Pokud zůstane ve stanici, už nyní zvířecí záchranáři vědí, že by pro něj zřídili speciální voliérku.