Paní zima se skutečně ještě nerozloučila a včera východní Čechy pořádně potrápila.

Velké problémy se sněhem a hlavně se silným větrem měli energetici, na Hradecku dokonce ráno vyhlásili kalamitní situaci. Poruchy způsobily pády stromů a větví do vedení a silné poryvy větru. Větrem padaly i samotné vodiče.

„Odpoledne naštěstí foukat trochu přestalo a bez proudu díky nasazení našich techniků už od předcházející noci  byly už jen okrajové části sídel," řekla odpoledne mluvčí východočeské skupiny ČEZ Šárka Beránková.

Telefony bez přestání drnčely i na operačních střediscích hasičů. „Kromě desítek dopravních nehod, ke kterým došlo většinou v důsledku nepříznivého počasí a které se naštěstí obešly bez vážnějších následků, řešili policisté nesjízdné silnice. V kopcích zůstaly stát kolony nákladních aut," uvedla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Kamiony blokovaly silnice třeba ve Vysokovském kopci před Náchodem, v Úlibici  a Kumburském Újezdě na Jičínsku, na silnici ze Dvora Králové na Hořice nebo z Trutnova na Hradec Králové. Kamion včera uvízl i v tunelu Hřebeč na Svitavsku a vytvořila se tu dlouhá kolona vozidel.

K tomu padaly stromy a létaly tašky ze střech. „O velkém štěstí může mluvit řidič vozidla BMW, který v Sobotce na Jičínsku u základní školy jen těsně minul padající strom. Vzrostlý jehličnan vlivem silného větru spadl na zadní část jeho auta," dodala Ježková.

Uzavřené silnice

Kvůli pětadvaceti (!) popadaným stromů byla celou noc i dopoledne uzavřená silnice mezi Skuhřínovem a odbočkou na Uhřínov u Deštného v Orlických horách. Stromy zatarasily i silnici u Studnice na Chrudimsku nebo hlavní železniční trať u Březové nad Svitavou. Odpoledne další strom uzavřel trať mezi Městečkem Trnávka a Moravskou Třebovou

Na silnicích jízdu řidičům znemožňovalo náledí, nebezpečná byla i státovka I/35 v okolí Moravské Třebové. Jednu výhodu ale nynější počasí má: V celém Česku od pondělí při dopravních nehodách nikdo nezemřel.

Lesákům napáchal silný vítr skutečně velké škody. Jen Lesům ČR podle prvního odhadu popadalo v celém Česku asi 150 tisíc kubíků dřeva. Poškozené dříví představuje přibližně dvě procenta z plánovaných ročních těžeb, které jsou kolem osmi milionů metrů krychlových. Například při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno přes pět milionů metrů krychlových dřeva.

Vedle větru a těžkého sněhu stabilitě porostů nepřispívá ani podmáčená půda. „Stabilita kořenových systémů je narušena. Mohou ještě vzniknout dodatečné škody. Ale nejde o žádnou dramatickou kalamitu," uvedl ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Do lesů nechodit

Lidé by si teď  ale měli kvůli nebezpečí pádu nalomených stromů odpustit vycházky do lesů. „Vzhledem k silnému větru, podmáčené půdě a těžkému sněhu, který padá do větví, hrozí nebezpečí, že stromy nápor nevydrží a vyvrátí se," vzkázala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Drážní inspekce už informovala, že od pondělí do včerejška eviduje v celé zemi už 17 srážek vlaku se stromem, z toho dvě třetiny v úterý. Zraněn nebyl nikdo, celková škoda je odhadem více než milion korun. „Tak vysoký počet srážek během jednoho dne je zcela výjimečný – v minulém roce se jich za jeden den událo nejvíce pět," uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal.

Výstraha meteorologů
• V Čechách má podle meteorologů dnes vydatně sněžit. Na horách od 800 metrů nad mořem se budou tvořit sněhové jazyky. Silný vítr má však ve východních Čechách postupně slábnout.
• Taktéž sněžení by mělo od dnešního odpoledne či večera postupně ustávat. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav v aktualizované výstraze.
• S občasným sněžením musíme počítat i v týdnu po velikonočním pondělí, postupně se však bude pomalu oteplovat.