Pardubice – Vesnické knihovny v Pardubickém kraji začnou přispívat do společného rozpočtu. Za vybrané peníze pak Krajská knihovna v Pardubicích nakoupí knihy.
„Výměnný knižní fond dočasně obohatí výběr knižních titulů v jedné knihovně a po půl roce se přemístí jinam," uvedla ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová.
Pilotní projekt
„Tímto způsobem to dobře funguje hodně dlouho na Orlickoústecku. Zkoušíme pilotní projekt v regionech Pardubice, Chrudim a Svitavy. Starostové byli velmi vstřícní. Do konce března by nám měly obce poukázat peníze, dvě koruny na jednoho obyvatele," dodala Kodetová.
Knihovny krajské a městské dostávají peníze, aby nakupovaly knihy pro malé obce. Peněz ale každoročně ubývá. Například Městská knihovna v Ústí nad Orlicí dostává od kraje zhruba dva miliony korun na nákup knih pro 110 obecních knihoven v regionu. Zároveň vybere od obcí dalších 390 tisíc ročně.
„U nás příspěvky do společného rozpočtu fungují od 90. let. Nakupujeme knihy průběžně, vybíráme knihy kvalitní včetně naučné literatury, odborně je zpracujeme a dvakrát ročně objedeme knihovny. Ročně tak mají od nás 120 knih. Když je knihovna aktivnější, může si přijet a vybrat si knížek více," řekla ředitelka orlickoústecké knihovny Jana Kalousková.
Některé obce se nespoléhají na knižní fondy od větších knihoven a dávají knihovnicím i několik desítek tisíc korun ročně na nákup nových knih, jiné třeba jen pár tisíc korun. V neprofesionálních knihovnách pracují často důchodkyně, ženy na mateřské dovolené nebo zaměstnanci místních úřadů.
Bez pokut…
„Dostávám ročně padesát tisíc korun na knihy a na můj plat. Pan starosta je vstřícný. A také si nepřeje, abych vybírala pokuty. Cena za čtenářskou průkazku je symbolická, děti platí 20 korun ročně, dospělí 50 korun ročně," konstatovala důchodkyně Jarmila Vyhlídalová z Chornice na Svitavsku.
V Chornici navštěvuje knihovnu stovka lidí, což je jedna devítina obyvatel obce. Knihovna nabízí sedm tisíc knih, což je na velikost vesnice nadprůměrné množství.
Knihovny na vesnicích zpravidla otevírají jednou týdně. Častěji to prý nemá cenu. V obci Telecí na Svitavsku si chodí půjčovat knihy asi deset procent čtenářů z více než čtyř stovek obyvatel.
„Knihovnici dělám v rámci své práce účetní. Otevíráme jednou týdně v úterý. Knihovna je v budově úřadu, takže děti vědí, že tu jsem, a chodí i jindy. Na knížky dostávám pár tisíc ročně, jinak si lidé hodně půjčují knihy z výměnného fondu. Dvakrát za rok se knihy vymění," prohlásila Hana Straková z obce Telecí.
Podle ředitelky knihovny v Pardubicích Radomíry Kodetové je nutné přizpůsobit výběr knih skladbě obyvatel.
Například v Černé u Bohdanče se hodně staví rodinné domy a do obce přicházejí mladší rodiny s dětmi. Knihovna v obci nedaleko Pardubic byla kvůli rekonstrukci půl roku zavřená.
Starostka Lucie Panchártková doufá, že nyní lepší zázemí zvýší i poptávku po knihách. Zatím je stejná jako jinde, okolo deseti procent z celkového počtu obyvatel.
„Nová" knihovna
„Místnost jsme zkulturnili, vymalovali, udělali stavební úpravy. Již se do knihovny nevchází přímo zvenku, aby tam nebyla hned zima, ale přes hlavní vstup do obecního úřadu. Knížky se u nás půjčují zadarmo a pokuty také nevybíráme," uvedla starostka Černé u Bohdanče Lucie Panchártková.