Podruhé se například narodila rodina z Opočna, která vyrazila do Pekla u Nového Města nad Metují. Na jejich auto spadl včera před polednem vzrostlý strom, rodina stačila naštěstí při začínajícím praskání stromu včas zastavit a z vozidla utéct. Těžký kmen spadl přímo na střechu jejich fabie, auto je podle svědků na odpis.
Desítky drobnějších výpadků elektřiny zaznamenali energetici. „Nejhorší situace byla na Českotřebovsku a Broumovsku," uvedla mluvčí východočeských energetiků Šárka Beránková.

Vichr měl místy sílu vichřice. „Včera ráno dosahoval na hřebenech severních hor v nárazech až 108 km/h. Během dopoledne začal slábnout. Zatěžkávací zkouškou však bude pro hasiče pondělní večer, kdy se rozhoří filipojakubské ohně," uvedla Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hasiči se však pořádně zapotili už v sobotu. Jen v Pardubickém kraji vyjížděli k desítce požárů.

V Dolní Dobrouči na Orlickoústecku uprostřed noci hasili hranici připravenou na pálení čarodějnic, nejspíš ji někdo úmyslně zapálil. Odpoledne pak hořela mýtina na kraji České Třebové, louka v Čeperce na Pardubicku nebo stohy v Bělé u Jevíčka a v Podhořanech u Nových Hradů poblíž Litomyšle.

„Příčiny vzniku sobotních požárů se nyní vyšetřují," uvedla mluvčí pardubických krajských záchranářů Vendula Horáková.

Pozor při pálení čarodějnic

* Místo pro rozdělávání ohně by mělo být vzdálené minimálně 50 metrů od okraje lesního pozemku a řádně odděleno od hořlavého materiálu.
* Zcela zakázáno je například rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě nebo strništi.
* Lidé by při rozdělávání ohně měli dbát i na bezpečnou vzdálenost od stohů (aspoň 100 metrů), obytných a hospodářských stavení.
* Oheň by se v žádném případě neměl nechávat bez dozoru a mělo by se důkladně zkontrolovat, zda je ohništěopravdu uhašeno, např. zalité vodou nebo zasypané zeminou.
* Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství by lidé v žádném případě neměli používat vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu nebo líh. V minulých letech došlo k několika vážným zraněním způsobených právě přiléváním hořlavých kapalin do ohně kvůli lepšímu rozhoření plamene.
* Při spalování hořlavých látek na volném prostranství musí organizátoři předem oznámit operačnímu středisku profesionálních hasičů.