Chotovice. Malá vesnice kousek od Litomyšle. Ještě před lety ji znali snad jen lidé v nejbližším okolí. Nyní je to ale symbol Vánoc. Na kopci u kostela září vánočně osvětlený dům Václava Trunce, který během adventu a Vánoc navštíví až třicet tisíc lidí. Je to nejvíce vánočně ozdobený dům v Česku a zdejší rekordman má na to dokonce už tři roky papír z agentury Dobrý den z Pelhřimova, která zaznamenává rekordy a kuriozity v zemi. Čísla mluví za vše: 39 422 žárovek a LED diod, 26 kilometrů kabelů, 400 metrů přívodního kabelu a to celé vede přes 209 malých trafostanic. Oproti minulému roku na domě a v zahradě domu přibyly čtyři tisíce žárovek a počet rozhodně není konečný. „Začínal jsem s výzdobou už na začátku října a svítím od první adventní neděle, a to každý den od půl páté do dvaadvaceti hodin a od Tří králů do konce ledna pak na požádání dům rozsvítím. A od prvního února to zase začnu všechno balit," říká majitel domu a rekordman Václav Trunec. Výzdoba mu trvá zhruba dva měsíce. Má spočítáno, že při přípravách stráví 400 hodin. Za sezonu „propálí" asi šest tisíc korun a tvrdí, že žárovky mají spotřebu jenom asi jako dvě mikrovlnky. Zkrátka velký koníček. „Ne, opravdu mne to neruinuje," směje se Václav Trunec.

Práce na osvětlení ale první adventní nedělí, kdy rozsvítí, nekončí. Je potřeba měnit žárovky, které prasknou. „Mám řetězy, které jsou staré čtrnáct let a stále svítí. Občas nějaká žárovička praskne a musím ji vyměnit. Za sezonu to bývá tak 250 žárovek. LED diody mají svítitvost 50 tisíc hodin, tak ty vydrží déle," vysvětluje majitel vánočně osvětleného domu.

Letošní počet žárovek ale prý konečný není a stále je kde přidávat další a další světýlka. „Strop nemám, můžu přidat sto žárovek nebo tři tisíce, to teď ještě nevím. Mohu přidat žárovky na střeše, na štít domu, na stromě jich jsou nyní dva tisíce a vešly by se ještě další dva," vypočítává možnosti Václav Trunec. Světelnou výzdobu nakupuje v České republice a také v zahraničí, ale vždy osobně. „Nic nekupuju na internetu, protože potřebuji vidět, jak to vypadá a svítí," podotýká „světlonoš", který uvažuje, že se za tři roky pokusí svůj rekord z roku 2012 obhájit.

Vloni osvětlený domek v Chotovicích navštívilo téměř třicet tisíc lidí. Už dávno sem nejezdí jen Češi, ale i cizinci z různých koutů světa. „Letos mám už v knize záznam od Japonců, Izraelců, Kanaďanů a lidí z okolních států. Hodně jezdí Pražáci. Doma mám už několik pamětních knih, prohlížím je, listuju a mám z toho radost," dodává Václav Trunec. Ctí české tradice, a proto zde zřídil Ježíškovu poštu pro děti. „Hází do speciální schránky dopisy se svými přáníčky. To je to nejkrásnější. Všechny dopisy čtu a archivuji. Jsou to dětské sny a občas napíší i dospělí," uzavírá Václav Trunec.

Chotovickou vánoční atmosféru si můžete kdykoliv vychutnat a nemusíte sem ani každý večer jezdit. Václav Trunec totiž má letos novinku. Webkameru. Na adrese www.chotovice.net můžete vidět vánočně osvětlený altán a jesličky s malým Ježíškem. Ale naživo je to určitě mnohem lepší!

Iveta Nádvorníková