Mobilní váha je od minulého týdne k dispozici dopravním policistům. A ti slíbili, že ji budou používat.

Na absenci kontrolního prostředku proti přetíženým nákladním automobilům si pardubická policie stěžovala dlouho a stav silnic na některých místech kraje svědčil v její prospěch.

K dispozici teď má skříňové dodávkové vozidlo Mercedes-Benz Sprinter. O pořizovací cenu 3,3 milionu korun se podělil krajský úřad a policie.

Kraj přispěl částkou 2,5 milionu na samotné vozidlo, dvě elektronické váhy a výpočetní techniku. Policie za zbytek prostředků nechala vozidlo náležitě upravit. Výsledkem tak je pojízdné pracoviště schopné automobily vážit, prověřit technický stav, dodržování sociálních předpisů i podmínky transportu nebezpečných nákladů.

Ochránit silnice

„Dlouhodobě se snažíme hledat všechny cesty, jak ochránit krajský majetek, v tomto případě zejména silnice II. a III. třídy. Je nám jasné, že nešvar jezdit s přetíženými vozidly zcela neodstraníme, ale dali jsme policii alespoň nástroj na kontrolu řidičů a dopravců, který dosud neměla," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pardubický kraj se kromě daru zavázal zajistit při vážení odpovídající dopravní značení a zřídit kontrolní stanoviště v areálech Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

„Tento dar by měl určitě přispět k udržení kvality silnic. Předpokládáme, že časté kontroly přetížených souprav nákladních vozidel povedou k tomu, že takových automobilů se bude na silnicích vyskytovat méně, než tomu je doposud," dodal ředitel krajské policie Radek Malíř.

Policisté také nové zařízení již vyzkoušeli na vedlejší komunikaci u opatovické elektrárny. Po celém území kraje už má policie také vybraná místa, kde bude možno kamiony kontrolovat.

Kontrolu zvládnou tři policisté a v případě, že vše bude v pořádku a podle předpisů, zdrží řidiče pouhých patnáct minut.