Za riziko čínskou sociální síť označil Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) a zejména kvůli nejasnému nakládání s daty uživatelů nedoporučil její užívání - a to zejména institucemi, jako jsou právě vysoké školy, municipality a podobně. „Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok“, uvedl ve své zprávě z 8. března NÚKIB.

„Bereme vážně varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. Jsme zodpovědná univerzita, proto jsme se rozhodli tuto síť dál nevyužívat pro propagaci naší vysoké školy,“ uvedla prorektorka pro vnější vztahy doc. Petra Bajerová.

UPCE, která zakázala přístup k sociální síti ze všech zařízení instituce, zároveň vyzvala i své studenty k obezřetnosti a zodpovědnosti. Profily na síti TikTok smazaly také fakulty Univerzity Pardubice.

Se sociální sítí se pardubická univerzita rozloučila s humorem a pozvala fanoušky ke sledování svých videí na síť Instagram, kde bude v podobném stylu propagace značky vysoké školy a studia pokračovat.

Na TikToku působila Univerzita Pardubice od  září minulého roku a od té doby její videa vidělo přes 3 miliony lidí. Profil Univerzity Pardubice ještě minulý týden sledovalo bezmála 11 tisíc uživatelů sociální sítě. Univerzita se na této sociální síti představovala mladým uživatelům pomocí improvizovaných rozhovorů se studenty a zaujala také odlehčenými hranými skeči z vysokoškolského života. Už první video vysoké školy zaujalo více než 400 tisíc lidí, nejsledovanější video pardubické vysoké školy mělo sledovanost přes půl milionu uživatelů.