Šedivé domky u železničních přejezdů bývaly cílem sprejerů, vandalů. Některé tyto budovy se ale staly uměleckými díly v krajině. Tentokrát ovšem žádní sprejeři. Správa železnic najala profesionála. U Borové se u trati díky němu pasou koně, v Krouně se hraje fotbal a u Vysokého Mýta jsou k vidění části aut. Další malby přibudou u Moravské Třebové.

„Dlouhodobě se potýkáme s graffiti na našich objektech. Opakované čištění a přetírání není účinné a tvoří jen čisté plochy pro další graffiti. Rozhodli jsme se využít tzv. řízené graffiti,“ uvedla Nela Friebová, tisková mluvčí Správy železnic. Před dvěma lety oslovili správci železnice prostějovské studio Graffone a požádali o návrhy řešení vybraných objektů.

Ilustrační snímek.
Naše generace bude odsouzená, nemůžu studiu dát vše, říká studentka

První vlaštovkou byl železniční přejezd Pardubice – Slovany, kde grafik Dalibor Vybíral ztvárnil abstraktní motiv s křiklavou oranžovou barvou. Následoval domek na cyklostezce z Chocně do Ústí nad Orlicí, který ozdobily květiny. Vloni zazářil domek u železničního přejezdu ve Vysokém Mýtě na silnici I/35, kde se grafik inspiroval u karosáře Josefa Sodomky a Karosy RTO.

Nové jsou barevné domky u silnice z Poličky do Hlinska. U Borové se pasou koně a o několik kilometrů dál u Krouny lidé uvidí fotbalisty. „Náměty vybíráme se Správou železnice, aby se hodily do vybraného prostředí. Zpracuji návrhy, které správě předložím. Jeden vybereme a jedu realizovat malbu na místo,“ řekl profesionální designér Dalibor Vybíral z Prostějova. Malování jednoho domku mu zabere jeden až dva dny. „Barvy jsou odolné. Používám kvalitní fasádové barvy a spreje, které jsou určené na umělecké malování,“ dodal Vybíral.

Reakce jsou kladné

Graficky vyvedené budovy u trati vyvolaly kladné reakce, proto hodlá Správa železnic v díle pokračovat. Má už vyhlídnuté další objekty. „Chceme vytvářet ucelené vzájemně provázané grafické návrhy. Připravujeme koncepci návrhu pro cyklostezku Choceň – Ústí nad Orlicí – Letohrad, kde propojíme historii okolí a cyklistiky,“ sdělila Nela Friebová.

V plánu je i železniční přejezd na výjezdu z Moravské Třebové směrem na Staré Město, kde je reléový domek poškozen graffiti. Tady zatím jednají o návrzích. „Shodli jsme se, že bychom chtěli něco k letišti ve Starém Městě nebo Hřebečským důlním stezkám, které symbolizuje Permoník Hugo. Chceme motiv spojený s přírodou. Je dobře, že se tomu dráhy věnují, protože ty boudy kazí dojem,“ vysvětlil místostarosta Moravské Třebové Petr Frajvald.

ZŠ Kostelní náměstí
Moravská Třebová slučuje školy

Náklady na jeden pomalovaný domek činí 16 tisíc. Podobnou částku dává Správa železnic na odstranění graffiti opakovanými nátěry. S grafickým zpracováním fasád na budovách začala před lety betonárka Zapa. Od léta je pomalovaná i zeď sportovního stadionu Slovan v Moravské Třebové.