Kvůli rychlému tání sněhu v nižších i středních polohách a uvolněnému ledu se totiž na východě Čech zvýšily hladiny některých řek.

Cidlina na některých místech klesá

„Cidlina v Chlumci nad Cidlinou dosáhla v sobotu krátce po poledni druhého povodňového stupně, v Jičíně již ráno klesla na první,“ řekl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. „Zvýšené průtoky narušují led v korytech toků a v případě tvorby ledových bariér dochází ke vzdutí hladin. Ledové zátarasy se buď samovolně uvolňují a led postupuje dále po toku, v několika případech byly uvolněny technikou,“ uvedl Petr.

První povodňový stupeň byl vyhlášen také na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Hladiny řek jsou vzduté na Labi ve Špindlerově Mlýně a Brodě, na Úpě ve Zlíči a na Metuji v Krčíně. Průtoky mají většinou velmi mírnou stoupající tendenci, ojediněle jsou setrvalé nebo kolísající.

Hasiči odčerpávají vodu ze sklepů

Hasiči museli v Jaroměři a Novém Městě vyjíždět k odčerpávání vody z rozlitého toku a ze sklepa.

Meteorologové předpovídají další pomalý vzestup průtoků. Větší nebezpečí však hrozí ze vzniku ledových barier vytvořených uvolněným ledem. Techniku na uvolňování toků od ledu použili v pátek vodohospodáři na Loučné v Dašicích na Pardubicku a na Žejbru v Kutříně na Chrudimsku. Během noci uvolňovali Třebovku v Třebovicích na Orlickoústecku v místech dvou bariér a na Javorce ve Starých Smrkovicích na Jičnsku. Další bariéry se utvořily v Novém Městě nad Metují a v Krčíně na Náchodsku, kde však voda zachyceným ledem prochází, aniž by byl nutný nějaký zásah.

Hladiny řek včera opadly například v sousedním Libereckém kraji, pro který hydrometeorologové do nedělního poledne vyhlásili nejvyšší stupeň ohrožení záplavami. Na Ploučnici je pouze první povodňový stupeň a řeka dál klesá. Do koryt se na Českolipsku vrátily i menší toky a hasiči tam odvolali pohotovost. Řeku ale na několika místech stále blokují tuny ledových ker. (pv, čtk)