Také pohybová aktivita hraje svoji roli při redukci nadváhy. Nejúčinnější a zároveň nejšetrnější formou je chůze.

Fyzická aktivita není až tak důležitá přímo během hubnutí a diety, ale hlavně po jejím ukončení.  Během dietního režimu člověk šidí tělo o energii tím, že ji nedodává jídlem. Takže intenzivní cvičení může být někdy zbytečně tvrdé.  Když redukční kúru končíme, je intenzivní pohyb naopak velice důležitý. Většina lidí se po ukončení redukční kúry a přechodu na svoji normální stravu setkává s nepřítelem jménem jo-jo efekt. Tomu lze předejít právě pohybem. Nejlepším sportem je ten, který vychází z lidské přirozenosti –  a tím je chůze. Samozřejmě myslíme svižnou a rychlejší chůzi, ne pouze pomalé procházky po městě. I když ty se také počítají. Lepší alespoň něco, než nic.

H.E.A.T. program

Poměrně za novinku se dá označit cvičební program H.E.A.T. Jde o chůzi na speciálním pásu. Ten je mechanický a každý si řídí náročnost chůze sám. Nemusíte se tedy bát, že by pás jel příliš rychle, jako je tomu u běžných běžeckých trenažérů. Celá lekce H.E.A.T. programu trvá asi 45 minut a je vedená zkušeným instruktorem. Ten vám ovšem neurčuje, jak máte jít, to je pouze na vás. Razí se heslo: máme všichni společný cíl, ale každý si jde svou vlastní cestou, podle svých možností.

Proto je tento druh cvičení určen pro všechny věkové kategorie, pro muže i ženy. Chodit můžou jak trénovaní, hubení či úplní začátečníci i ti, kteří bojují s kily navíc. Spálí se při něm až třikrát více kalorií než třeba při cvičení pilates. Ona totiž zkratka H.E.A.T. znamená High Energy Aerobic Training. To je v překladu aerobní trénink s vysokým výdejem energie.

Cvičební program H.E.A.T. můžete vyzkoušet v několika desítkách fitcenter po celé České republice. Jedním z nich je například i Fitness Contours, které se přímo zaměřuje na tuto pohybovou aktivitu v souvislosti s hubnutím. Pobočka v Hradci Králové nabídla čtenářům, kteří hubnou s Deníkem, vstup zdarma a představení tohoto programu. Stačí přinést některý z regionálních Deníků, či pouze výstřižek z novin s tímto článkem. Vezměte si s sebou pití, malý ručník na otírání potu a sportovní oblečení, včetně pohodlných sportovních bot.

Pokud tedy řešíte, jak zhubnout a pouze dieta vám přijde málo, můžete vyzkoušet například tuto formu chůze. Je skvělým doplňkem například diety StředaForm, kterou svým pacientům doporučuje MUDr. Leoš Středa. Ten ordinuje v České Třebové v Poliklinice Dopravního zdravotnictví, která mu zdarma zapůjčuje ambulanci v rámci hubnutí s východočeskými Deníky.

Posílejte dotazy

Na stránkách Deníku veřejně hubnou známé osobnosti: Ilona Csáková, režisér Tomáš Magnusek či Leoš Středa. A také naši čtenáři. Ambulance je nyní bohužel tak přeplněná, že vás zatím nezveme k dalšímu přihlašování. Pokud se ale chcete na něco zeptat, pište na  hubnetesdoktorem@denik.cz nebo do skupiny Nadváha.cz na Facebooku.

Pomůže vám MUDr. Leoš Středa se svými spolupracovníky z 1. lékařské fakulty z Prahy a Fakulty biomedicínského inženýrství.