Pacienti zde hubnou v rámci osvětové akce, kterou pořádá Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT ve spolupráci s východočeskými Deníky. Ordinaci navíc zdarma zapůjčuje Poliklinika Dopravního zdravotnictví. Jak to v ordinací běží a co je nového, se dočtete na dalších řádcích.

Jací lidé přicházejí?

Nejčastějšími návštěvníky ordinace jsou lidé trpící nadváhou či obezitou, kteří už si sami nevědí rady, jak zhubnout. Nadbytečné kilogramy je obtěžují nejenom z estetického hlediska, ale většinu z nich i z hlediska zdravotního. Přicházejí lidé, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem, s bolavými klouby anebo mají zvýšenou hladinu cukru v krvi. Málokdo z nich si ale skutečně uvědomuje fakt, že za tyto zdravotní komplikace „vděčí" právě svojí váze. Mnohdy naštěstí stačí shodit pár kilogramů a zdravotní stav se začne hned zlepšovat.
Ne vždy však chodí pro radu jen lidé se zdravotními obtížemi. Někteří chtějí prostě jenom shodit pár kilo, aby lépe vypadali, líbili se partnerovi či se vešli do starých oblíbených kalhot. Občas přijde do ordinace pacient, který sice trpí morbidní obezitou, ale jinak je zcela zdravý. V takovém případě lze hovořit o štěstí, ale zároveň s kapkou nadsázky také o časované bombě. Pro srovnání uveďme například kovovou vodovodní trubku. Když začne korodovat a postupně se uvnitř nabaluje rez, ve funkčnosti jí to po nějakou dobu nevadí a nic se neděje. Jednoho dne ale praskne. Trubka se dá naštěstí opět spravit, ale bohužel s lidským zdravím to tak jednoduché není. Je tedy velmi dobře si uvědomit, že obezita je vážná nemoc, kterou je dobré řešit včas.

Nový rekordman

Vždy je samozřejmě lepší se s hubnutím obrátit na odborníka, kterým může být nutriční specialista, výživový poradce či lékař. V ordinaci v České Třebové je tímto odborníkem MUDr. Leoš Středa, který se problematikou hubnutí zabývá již desítky let. Svým pacientům doporučuje různé diety, jako například nízkokalorickou nebo diabetickou. Někteří pacienti drží dělenou stravu a oblíbená je také Dukanova dieta. Nejčastěji však MUDr. Středa doporučuje dietu StředaForm. Tu také doporučil novému rekordmanovi, který navštívil ordinaci. Dosud nejtěžší pacient vážil 175 kilogramů. Nový rekordman váží ještě skoro o čtvrt metráku více – má 196 kilo.
Kromě osobního rozhovoru s doktorem pacienti také podstupují základní vyšetření za pomocí speciální digitální váhy. Ta člověka nejen zváží, ale po zadání parametrů, jako je výška, věk a pohlaví, dokáže vypočítat tělesné složení, tzn. procento tuku a vody v těle, hmotnost kostí a svalů, dále spočítá body-mass index a orientačně určí metabolický věk pacienta. Sledovány jsou také obvody břicha a boků a tloušťka kožní řasy. Na každé kontrole se poté pacient dozví, jak se jeho proporce změnily a jestli je jeho hubnutí úspěšné.
Jednou z velkých výhod hubnoucí osvětové akce je, že za hubnutí pacienti zaplatí pouze 30 korun. U komerčních výživových poradců jsou běžné i několikatisícové částky. V deníkovské ordinaci může hubnout opravdu každý, kdo to potřebuje a nejenom ten, kdo na to má. Zájem o vyšetření je obrovský a objednací lhůty jsou dlouhé. Kdo ale vydrží, určitě nelituje.