Do hubnutí se zapojila ve druhé polovině dubna.

MUDr. Leoš Středa jí předepsal dietu StředaForm, která je založena na omezení příjmu sacharidů a na zvýšení příjmu bílkovin a nerozpustné vlákniny. Ta je velmi důležitá pro organismus, který pročišťuje. Také zpomaluje trávení a napomáhá zažívání.

Hladký průběh hubnutí

Za první měsíc Ilona Csáková shodila 3 kilogramy. Hubnutí je sice pomalejší, ale vyhnete se tak známému a nepříjemnému jo-jo efektu. Motivace není taková, jako u diet, kde shodíte několik kilogramů týdně. Ilona si čekání na výsledek krátila vymýšlením dietních receptů.  Chuť na sladké zaháněla kávovinou, do které přidala dvě tabletky sladidla. Zkusila také přidat instantní kávu do krému mascarpone se sladidlem.

Do léta se zpěvačce povedlo shodit 5 kilogramů. S panem doktorem se dohodli, že dietu na 70 dní přeruší a budou nově nabytou váhu fixovat. To znamená, že člověk jí normální jídla, ale nesmí přibírat. Tělo si musí na svou novou váhu zvyknout, aby nenastal již zmíněný jo-jo efekt. Toto období trvá 14 dní za každé shozené kilo. Ve zpěvaččině případě to bylo 5 kilogramů, to znamená 10 týdnů fixace. Byla rozhodnuta po fixační fázi v hubnutí dále pokračovat.

Zkuste dietní pochoutku z lilku

V srpnu začala opět držet dietu a pustila se tak do druhé fáze hubnutí. Nyní má celkově dole už 9 kilogramů a pokračuje dál. Mezi její oblíbená jídla patří například lilek, ze kterého připravuje pochoutka blízkého a středního východu, nazývaná babaganoush (čte se babaganuš).

Potřebné suroviny: 2 menší lilky, 4 – 5 vrchovatých lžic sezamové pasty tahini, 2 stroužky česneku (může být i více, dle chuti každého), šťáva z 1 – 1,5 citrónu, 2 lžíce olivového oleje, sůl, pepř.

Postup přípravy: celé lilky několikrát propíchneme vidličkou, položíme na plech a pečeme doměkka, přibližně 45 minut při 200°C. Každých 10 minut lilky otočíme. Když jsou hotové, rozpůlíme je a necháme vychladnout. Po vychladnutí je vydlabeme a vložíme do mixéru. Přidáme sezamovou pastu, prolisovaný česnek, citrónovou šťávu, olivový olej, sůl, pepř a rozmixujeme na kaši. Dle potřeby babaganoush dochutíme a můžeme ho ozdobit koriandrem. K této pomazánce se obvykle podává pita chléb, který je však pro dietu StředaForm nevhodný. Jednoduše ho ale můžete nahradit chlebem z lněné vlákniny. Na webových stránkách www.nadvaha.cz najdete mnoho dalších dietních receptů, mj. jiné i na výše zmíně- nou sezamovou pastu tahini, či na chléb z lněné vlákniny.

Pomáháme čtenářům hubnout

Máte kila navíc? Chcete hubnout? Napište a ptejte se na diety, cvičení na hubnutí či správný jídelníček. Posílejte své otázky e-mailem na: hubnetesdoktorem@denik.cz. Poradí vám MUDr. Leoš Středa, který přednáší o hubnutí a léčbě obezity na 1. lékařské fakultě v Praze. Píše o hubnutí odborné knihy, popularizuje zdravou stravu, diety a kosmetiku.  Se spoluautory (Profesor Rajko Doleček a MUDr. Kateřina Cajthamlová) letos vydal publikaci Nebezpečný svět kalorií. Každý týden jezdí do ordinace v České Třebové, kde se hubnout a zhubnout pod jeho dohledem úspěšně snaží stovky čtenářů Deníku.