Pohrozil totiž zastavením proplácení dotací kvůli problémům s jejich čerpáním, které dokonce v některých případech šetří protikorupční policie.  Kraje se ale  proti tomu ohradily. A to, že se příjemci dotací skutečně nemají čeho bát, posléze potvrdil i Úřad regionální rady Severovýchod (ROP), který má rozdělování dotací ve východních Čechách na starosti.

„Není v žádném případě ohroženo proplácení dotací příjemcům. Projekty jsou předfinancované ze státního rozpočtu, takže příjemci dotací z Regionálního operačního programu Severovýchod nemusí mít obavy," uvedla Eva Jouklová, mluvčí ROPu.

Zpochybnila rovněž výsledky auditu, chybovost projektů je podle ní mnohem menší. Opatření ministerstva  navíc nemá oporu v zákoně.

Stejného názoru je i vedení krajů. „Není zastaveno proplácení, ale jen certifikace, tedy odesílání žádostí o proplácení peněz," řekl pardubický hejtman Martin Netolický. Příjemců dotací se to podle něj skutečně nijak netýká, jde jen o spor mezi kraji a státem, který možná skončí u soudu.

Přestřelku, která opravdu může být jen kohoutím zápasem vládní pravice s hejtmany z ČSSD a jim spřízněným prezidentem Milošem Zemanem, nejspíš odstartovalo Zemanovo vyjádření z minulého týdne. V něm pochválil – na rozdíl od vlády – české hejtmany za úspěšné čerpání dotací EU.

Ministerstvo financí ovšem včera na základě auditu, který při čerpání fondů zjistil více chyb, než dovolují pravidla EU, proplácení dotací pozastavilo. Ze stejného důvodu je již od loňska pozastavené čerpání bruselských dotací v severozápadních a středních Čechách.

„Zhruba 90 procent pochybení se týká zadávání veřejných zakázek. Často šlo o nepovolené dělení zakázek, o změny v průběhu výběrového řízení, diskriminační vyřazení uchazečů, kteří splňovali kritéria, a naopak nevyřazení těch uchazečů, kteří kritéria nesplňovali," upřesnil pro ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

53 milionů na kraj

Audit podle Jakoba zjistil například nezpůsobilost některých výdajů, změny zakázek v průběhu realizace a podobně. Certifikace, tedy odesílání žádostí o proplácení peněz, se může podle ministerstva obnovit až po zaplacení tzv. korekcí (pokut) za tyto chyby.

„Tento požadavek však nemá žádnou zákonnou oporu. O problému s certifikací se už mnohokrát diskutovalo, chceme ji obnovit do konce roku a jednáme o tom," reagoval ředitele ROPu Zdeněk Vašák.

Podle hejtmana Netolického by na korekcích každý kraj musel zaplatit jen za rok 2011 53 milionů korun, o odpovědnost je však odhodlán se soudit se státem.

Dotace ROP vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Evropská komise přitom toleruje maximálně dvouprocentní chybovost. Když úředníci zjistí problém, mohou zpětné proplacení dotace zastavit. Brusel na problémy s projekty financované EU v ČR poukazuje už dlouho.

ROP proplatil ve východních Čechách na projekty – převážně podnikatelské, neziskových organizací či obcí a měst – v posledních letech už 12 miliard korun.

Slovní přestřelka „na nejvyšší úrovni"

Prezident Miloš Zeman, 13. března při setkání s hejtmany:
„Když si vezmu čerpání peněz z EU, tak vláda, která sebe sama označuje za vládu rozpočtové odpovědnosti, teď díky chybám ministrů vrací do Bruselu desítky a desítky miliard korun, které mohly zůstat v ČR a naplnit užitečné projekty. Kraje vrací desetkrát méně financí do EU než kabinet."

Ministr financí Miroslav Kalousek, 19. března:
„Po roce se ukazuje, že dochází ke stále stejným pochybením, která řídící orgány jednotlivých operačních programů nedokážou odhalit. Naopak orgány ministerstva financí svou činnost zefektivnily. Přibývající problémy u krajských operačních programů jasně dosvědčují, že hejtmani se, bohužel, z dosavadních pochybení nepoučili."

Pardubický hejtman Martin Netolický, 19. března:
„Je to Kalouskovo politické vyjádření, možná v návaznosti na to, co řekl prezident. Odmítám, že by krajské samosprávy mohly za chybovost projektů. Je to typická podpásovka. Také můžeme říct, že korekce nezaplatíme a poté začnou právní spory krajů se státem, ten je také odpovědný."