VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré fotografie skrývaly zkázu Titaniku

Vrchlabí - Český námořník Štěpán Řehořek, jehož potomci žijí ve Vrchlabí a v Jilemnici, vyfotografoval před sto lety ledovec, do něhož loď narazila.

15.4.2012
SDÍLEJ:

BRATŘI Vladimír Nosek z Jilemnice (vlevo) a Bohuslav Nosek z Vrchlabí nad kopiemi fotografií, které pořídil jejich dědeček Štěpán Řehořek, který se plavil na lodi Bremen. Foto: DENÍK/Miroslava Jasanská

Když byli Bohuslav a Vladimír Noskovi ještě malí kluci, hrávali si doma s balíčkem starých fotografií po rodičích a prarodičích. Používali je jako karty nebo záložky do knížek a podobně. Tyhle fotky ale na rozdíl od jiných skrývaly neuvěřitelný poklad. Na některých obrázcích byl totiž zachycen obrovský ledovec, který před sto lety způsobil zkázu legendárního zaoceánského parníku Titanic.

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Autorem těchto snímků byl dědeček obou chlapců, Štěpán Řehořek z Dolních Štěpanic, který se v roce 1912 plavil na německé lodi Bremen. Zhruba druhý den po srážce Titaniku s ledovou krou na místo katastrofy právě Bremen dorazil, a tak mohl Řehořek, jenž na lodi působil jako kuchař a řezník a jehož vášní bylo podle slov vnuků fotografování, ledovec vyfotit.

Rodinná historie

„V rodině kolují historky, že když Bremen druhý den po zkáze Titaniku na místo dorazil, plul snad z Německa, tak námořníci v moři viděli ještě trosky lodi a snad i mrtvé lidi. Údajně na fotografii, na které je ta osudná kra, je i pes, který ve vodě plaval. O tom, že byl Bremen na místě havárie, se ale prý moc nikdy nemluvilo,“ vypráví osmašedesátiletý Bohuslav Nosek, který žije ve Vrchlabí.

Jeho o téměř deset let mladší bratr Vladimír, jenž bydlí v Jilemnici, k tomu ještě dodává: „Pamatuji si, co nám maminka říkala. Traduje se, že prý na Bremenu slyšeli SOS volání z Titaniku, jenže všichni měli zažité, že je to nepotopitelná loď, a mysleli si, že to není pravda.“

Fotografie, které si oba bratři jako malí občas s rodiči prohlíželi, roky ležely ve skříni. „Máma mi vždycky říkala: koukej, děda, a to bylo všechno. Když pak rodiče zemřeli, tak bratr fotografie přivezl ke mně domů a já je zase půjčil dceři, která bydlí v Neratovicích. A tam jsou dosud. Jen mě mrzí, že jsme přišli o pohledy, jež se nakonec dostaly ke sběrateli do Německa. A ten vlastně všechen ten zájem o nás rozvířil. Pohledy totiž pro nás měly hodnotu, ale ne finanční, tu rodinnou,“ říká Bohuslav Nosek.

Vladimír Nosek však má doma alespoň kopie snímků ledovce a Bremenu včetně kopie pohledu z 10. června 1912, který Štěpán Řehořek poslal z Francie a jehož prostřednictvím rodinu v Čechách informoval o tom, co viděl: „Svátek tento jest pohled na ledovec, na který loď Titanic narazila a o něho se rozbila“.

Jak oba bratři podotýkají, ještě existují fotografie, na nichž je osazenstvo Bremenu včetně snímku dědečka, ale ty jsou právě v Neratovicích. „Dokonce na nich bylo i jméno fotografa, který je v Novém Yorku vyvolával,“ upozorňuje Bohuslav Nosek a Vladimír přidává: „Mrzí mě, že jsme někde přišli o velkou fotografii složenou z několika snímků, kterou děda poslal domů. Byl to obraz o velikosti A4.“

Námořník i legionář

Ani jeden z bratrů dědečka nikdy nepoznal, zemřel totiž ještě před jejich narozením. „Podle vyprávění to ale byl světák. Doma dlouho nevydržel. Oženil se, odjel do světa. A když se po téměř dvaceti letech vrátil, tak nedlouho potom, někdy na začátku třicátých let, zemřel,“ vzpomíná Bohuslav Nosek a pokračuje: „Dědeček si na cestách našel kamaráda, který se také jmenoval Řehořek a byl shodou okolností z Poniklé. Potkali se někde na moři, plácli si, že jsou jako rodní bratři a byli tak až do smrti. A tohohle dědu, který vůbec nebyl do přízně, naopak pamatuji. Ten o našem dědečkovi také vypravoval různé historky: jaký to byl silák a jak si dokázal zjednat pořádek v hospodě, co měla babička. Prý uměl urazit rukou i roh od stolu.“

Štěpán Řehořek podle slov svých vnuků procestoval opravdu celý svět a jako námořník vystřídal víc lodí, ne jen Bremen. „O něm se mluví právě v souvislosti s Titanikem. Děda byl ale například na Madagaskaru, v Singapuru, byl také legionářem na ruské frontě. Dokonce si vedl knížku, kam si poznamenával různé zvláštnosti, které viděl nebo zažil. Jako malý kluk jsem v ní listoval a vím, že tam měl zmínky o různých světových přístavech, které navštívil. Škoda jen, že se někam během let ztratila. Domů také posílal z cest pohledy, fotografie a i snad nějaké finanční částky. Pamatuji si, že jsme na půdě měli velký model lodi, který měl být z Číny, dál také tepané mince, které vypadaly, jako kdyby je dělal kovář na kovadlině,“ podotýká Bohuslav Nosek.

Nůž, ocilka a sekáček

Poté, co se Štěpán Řehořek vrátil domů, už prý neřezničil: „Přivezl nějaké peníze, koupil si automobil Praga President a obratem o něj zase přišel. Když pak zemřel, měl prý honosný pohřeb. Skoro jako státník. Ale to bylo proto, že druzí rodičové našich rodičů měli povoznictví. Jednak vlastnili velkoobchod, cementárnu a pak právě povoznictví s funebráckými vozy. Takže na tu dobu to byl asi vyšperkovaný pohřeb,“ myslí si Vladimír Nosek a pokračuje: „Byl to vážně světák a v tom nejsme s bratrem ani jeden po něm. Jak říkám, po dědovi zůstaly tři věci pro život jeden dlouhý řeznický špalkový nůž, ocilka a sekáček. Pamatuji si, že když mi bylo asi pět, maminka ten nůž zlomila a byla z toho smutná, protože to byla památka právě na jejího tatínka.“

Vladimír Nosek se stejně jako Štěpán Řehořek živí jako řezník. „Učil jsem se sice klempířem, ale moc mně to nevonělo, zřejmě jsem to měl dané ve vínku,“ prozrazuje a hned dává k dobru další zajímavost. „Na zabijačky s sebou stále ještě nosím právě tu řeznickou širočinu a ocilku, co měl děda na Bremenu. Už jsem slíbil jednomu vídeňskému muzeu, že až přestanu s řemeslem, tak jim tyhle věci věnuji,“ konstatuje.

Zájem médií

O tom, že jejich dědeček vyfotografoval kru, která poslala ke dnu Titanic, prý vědí i kamarádi Noskových. „Dával jsem ty historky často k dobru, ale nikdo tomu do poslední chvíle nevěřil,“ přiznává Vladimír Nosek. Podle jeho slov se o rodinu začali novináři zajímat až před deseti lety. „Když poprvé přijel redaktor z Prahy a říkal nám: Prosím vás, v kterém trezoru máte ty fotky? a já mu řekl, ať chvíli počká, že si s nimi někde hrají naše holky, málem ho trefilo. Pak nám pořád někdo telefonoval, dokonce u nás byly i redaktorky někde až z Kanady, které s námi dělaly rozhovor do Prague Postu,“ říká a ukazuje pamětní výtisk ze srpna roku 2002.

Vladimír Nosek ale přiznává, že když rodina slyší slovo Titanic, probouzí to v nich zvědavost. „To víte. Viděli jsme i Spielbergův film, ale mně třeba některé části přijdou trochu přitažené za vlasy,“ konstatuje zase Bohuslav, a vzápětí dodává, že na zajímavé dokumenty týkající se této obrovské lodní katastrofy se rád vždycky podívá.

Autor: Miroslava Kameníková

15.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 23 200 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista - Krmivář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 23200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP skupiny T podmínkou, NABÍZÍME: pracovní doba: 1. den 4,00 - 11,00/14,00 - 16,00, 2. den 4,00 - 11,00, 3. den volno, 24 dní dovolené, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Zos jedlová, spol. s r.o., 569 91 Jedlová u Poličky. Informace: Jiří Řebíček, +420 731 419 327.

Výroba - Výroba Seřizovači 130 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha obráběcích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: práce na obráběcích strojích, POŽADAVKY: znalost měření a výkresové dokumentace - výhodou, NABÍZÍME: možnost zaučení, příspěvek na dopravu do zaměstnání, na stravování a penzijní připojištění, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Armaturka vranová lhota, a.s., 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Miroslava Kosíková, +420 461 362 617.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 28 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Vedoucí týmu v logistice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: organizace práce a koordinace svěřeného týmu, zastupování týmu na poradách, navrhování řešení vedoucích k optimalizaci činnosti týmu, řešení reklamačních řízení u zákazníků atd., POŽADAVKY: min.SŠ vzdělání, praxe v logistice min.3 roky a zkušenosti s vedením týmu podmínkou,organizační schopnosti, Obsluha PC (Word, Excel), řidičské oprávnění skl. B, znalost AJ nebo NJ, NABÍZÍME: stabilní zázemí české společnosti v oboru automotive, práce v moderním prostředí, pružná pracovní doba, interní a externí školení, jazykové kurzy, 5 týdnů dovolené, dot.stravování, cafetérie, odměny při životních i pracovních jubileích atd.. Pracoviště: Atek s.r.o., Svitavská, č.p. 1599, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Jitka Kocianová, +420 702 186 405.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: správa materiálu a dílců, které musí být řádně označeny a uloženy (FIFO), expedice zboží, příjem zboží, dodržování stanovených procesů společnosti v rámci skladování , POŽADAVKY: platný průkaz na VZV, manuální zručnost, fyzická zdatnost, pečlivost a samostatnost, dochvilnost, časová flexibilita, ŘP sk. B - aktivní řidič, NABÍZÍME: pro naše zaměstnance připravujeme výstavbu bytových domů zásobovány energií z vlastního energocentra za výhodných podmínek, 14 platů včetně mimořádných odměn, příspěvky na stravování, sociální program firmy pro perspektivní zaměstnance, podporu ve vzdělávání a karierním růstu, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Flídr s.r.o., 572 01 Polička. Informace: Erika Hvizdáková, +420 734 817 035.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Toulavá kamera u Litomyšle.

Toulavá kamera točila ve Třebové

Videosouhrn 19. července 2018

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Klus, Lenny i Mládek. Hrady CZ lákají na rozmanitý program

Kunětická hora – Známá jména české i slovenské hudební scény se v pátek a v sobotu představí na pastvinách pod hradem Kunětická hora, kde se bude konat tradiční festival Hrady CZ. Vystoupí například Divokej Bill, Škwor nebo Pražský výběr.

LETNÍ VÝZVA: Posílejte nám své úlovky

Léto je čas výletů, rybaření a začala i houbařská sezona. Pochlubte se s úlovky nejen z cestování, ale také třeba ze zahrádky nebo z lesa.

Komisaři z Evropy zhodnotili Poříčí

Poříčí - Entente Florale neboli Kvetoucí sídla je název prestižní evropské soutěže. Z České republiky se klání v letošním roce účastní pouze Poříčí u Litomyšle, které je držitelem celostátní zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí.

Čekací doba v domovech pro seniory se stále prodlužuje

Pardubický kraj – Lepší zdravotní péče i vyšší úroveň života, právě díky tomu pořád roste naděje dožití. Zároveň to s sebou ale přináší jeden obzvlášť palčivý problém – stále se prodlužující čekací lhůty na lůžko v domovech pro seniory.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT