Velitel zásahu hasičů na místě sdělil: „Vyjížděli jsme k nehodě osobního vlaku s nákladním v nákladním ve středu těsně před 11. hodinou večerní. Na místě zasahovalo 16 jednotek požární ochrany plus další složky integrovaného záchranného systému ze dvou krajů a ze tří velkých měst plus dobrovolné jednotky z okolí podle poplachového plánu."

Všechny články k tragické nehodě najdete ZDE

Ministr vnitra Vít Rakušan doplnil: „Jsme na místě velmi tragické nehody. Pan velitel zásahu už ta základní data zmínil. Dovolte mi na začátek vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým, bohužel musíme konstatovat, že tato tragická železniční nehoda si vyžádala čtyři, zatím tedy čtyři potvrzené oběti na životech," sdělil Rakušan.

Srážka vlaků. Výpověď zasahujících policistů. | Video: Deník/Bohumil Roub

„Je tam i řada zraněných, nicméně většina z nich lehce zraněných, středně těžce zranění jsou tři lidé a zbývajících 20 jsou lidé lehce zranění. Co se v současné době děje: do nádražní budovy jsou evakuováni cestující daného vlaku. V nádražní budově profesionálně funguje psychologická pomoc integrovaného záchranného systému, která je tam poskytována. V současné době už je k dispozici od společnosti RegioJet seznam cestujících a v té nádražní budově dochází ke ztotožnění jednotlivých cestujících, což samozřejmě jistou dobu zabere," upřesnil ještě v noci.

Hasičský záchranný sbor zřídil k události krizovou linku 950 570 805.

K noční tragédii se vyjádřil i náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký: "Je to velké neštěstí, děkuji všem složkám IZS, snažili jsme se pomoci i s autobusy dopravního podniku, konkrétně tři jely s cestujícími, kteří mohli a neměli problém, dokonce se nám hned ozvali hospody, že nám pro pro cestující poskytnou jídlo, každpádně, ač máme městské slavnosti, vyvěsíme černou vlajku za zesnulé," uvedl Rychtecký.

Krátce po střetu byl na místě hejtman Martin Netolický. Ráno informoval o tom, že se shání speciální vlaková souprava k demontáži. "Na jedné koleji bude provoz fungovat, ale cestující musejí pochopit, že budou zpoždění. Co vím, tak nikdo další není v ohrožení života, osm jich je zatím hospitalizováno v Pardubicích, další tři v Chrudimi," upřesnil.

Nemocnice Pardubického kraje kvůli tragické události spustily i traumaplán. Celkově nemocnice v Pardubicích a Chrudimi ošetřily 21 zraněných. Mezi zraněnými byly i děti. Do záchranné akce se zapojil kompletní Integrovaný záchranný systém včetně vrtulníků; první dorazil okolo půl dvanácté, další o hodinu později.

VIDEO: Popis situace od mluvčího hasičů Správy železnic Martina Kavky

Mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka popisuje situaci po srážce vlaků v Pardubicích. | Video: Deník/Jiří Fremuth

„Událost byla oznámena v 22:55. Na místě zasahovalo zhruba 60 hasičů, hlavně z okresů Pardubice, Chrudim a Hradec Králové a samozřejmě i hasiči Správy železnic. Hlavním ukolem bylo vyprostit zraněné a bohužel i mrtvé osoby ze zdemolovaného vagónu. Používali k tomu hydraulické vyprošťovací zařízení,“ informovala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Zničený vagón nakloněný na bok ráno podpíraly stabilizační tyče. Na místě pracovaly týmy psychologů. "Nezraněných osob z vlaku bylo víc než 300 a všechny jsme museli evakuačními autobusy převézt na nádraží. Pomáhal s tím i DP města Pardubic," dodala mluvčí hasičů.

Takto to vypadalo ráno na místě nehody:

Následky nočního střetu dvou vlaků v Pardubicích | Video: Deník/Jiří Fremuth