V Pardubicích se ve středu v noci srazil osobní vlak RegioJetu jedoucí do Košic a nákladní vlak ČD Cargo. „Velmi nás to mrzí. Hluboce se omlouváme zraněným a všem, koho se nehoda jakkoli dotkla. Jsme připraveni poskytnout jim maximální podporu a odškodnění. Uděláme vše pro řádné vyšetření události a v návaznosti na to přijmeme odpovídající opatření,“ dodal Jančura.

Všechny články k tragické srážce ZDE.

Pro CNN Prima News se pak vyjádřil i k možné příčině. „Jak k nehodě mohlo dojít, je otázka pro Drážní inspekci. Věřím, že to brzy uzavře. Já předpokládám, že to byla lidská chyba jednoho nebo druhého strojvůdce, byť před několika dny to byl nově zprovozněný úsek,“ řekl ve vysílání CNN Prima News.

RegioJet aktuálně zřídil krizovou telefonní linku 539 000 955, na kterou se mohou obracet lidé s dotazy. Linka je dostupná kromě češtiny a slovenštiny také v ukrajinštině. Své dotazy mohou směřovat také e-mailem na pomoc@regiojet.cz. Souhrnné informace budou také na speciální internetové stránce, kterou dopravce v průběhu dne zřídí.

Krizovou linku zřídili i hasiči, a to na čísle 950 570 805.

Místo nehody ve čtvrtek ráno ohledali i policisté: "Před malou chvíli vlakové soupravy doohledali kriminalisté a kriminalističtí technici a místo jsme předali drážním hasičům. Zahájili jsme úkony v trestním řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti," uvedli na síti X.

Co se stalo

*V Pardubicích u nové zastávky v centru města se ve středu 5. srpna 2024 před půlnocí čelně srazil noční rychlík s nákladním vlakem.

*Podle videa z průmyslové kamery došlo ke srážce ve 22:49.

*Při nehodě zemřeli 4 lidé, dalších 27 skončilo v nemocnicích.

*Na místě zasahovaly všechny složky záchranného integrovaného systému, pomáhalo 16 jednotek hasičů včetně dobrovolných, dorazily také dvě jednotky hasičů Správy železnic.  

* O jaké vlaky šlo? Spoj RegioJet 1021 prodloužený až do ukrajinského města Čop se střetl s nákladním vlakem ČD Cargo, který jel opačným směrem. V expresním RegioJetu podle hasičů cestovalo 380 lidí. První vagon byl zcela zničený. Nákladní vlak měl 21 vozů a byl dlouhý přes půl kilometru.

*Ve čtvrtek policie oznámila, že nehodu vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

*Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura pro CNN Prima News se vyjádřil k možné příčině nehody. „Jak k nehodě mohlo dojít, je otázka pro Drážní inspekci. Já předpokládám, že to byla lidská chyba jednoho nebo druhého strojvůdce.“

*Celková škoda byla zatím vyčíslena na více než 110 milionů korun.

Mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka popisuje situaci po srážce vlaků v Pardubicích. | Video: Deník/Jiří Fremuth