Od září bude větší kontrola nad silničními piráty na nebezpečné a v poslední době velmi tragické státovce I/35 z Hradce přes Vysoké Mýto do Mohelnice. Policie už začala testovat nový, moderní radar za téměř milion korun, na který přispělo pardubické hejtmanství. A první zkušenosti s ním jsou více než dobré.

Nový radar umí vedle měření rychlosti, tvorby videozáznamů a přesného rozpoznání značek vozidel věrohodně zachytit také další dopravní přestupky či špatné návyky řidičů.

„Radar, který jsem viděl v autě přímo v akci na silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, je technicky velmi zdatný. Umožňuje měřit rychlost nejenom protijedoucích vozidel, ale i vozidel, která jedou stejný směrem. Kromě toho dokáže rozpoznat i další přestupky, odhalit odcizená vozidla a podobně," pochvaloval si ho při zkušební jízdě pardubický hejtman Martin Netolický.
Jak podotkl, při pouze 15minutové jízdě radar odhalil 15 aut, která měla prošlou státní technickou kontrolu a pět z nich ji mělo prošlou dokonce déle než jeden rok.

V reakci na nedávné tragické nehody, například střet tří aut u Janova, při němž uhořely dvě ženy, kraj u státního Ředitelství silnic a dálnic usiluje i o střídavé trojpruhy tam, kde to umožní šířka vozovky. A také chce doplnit vodorovná a svislá dopravní značení, jež řidičům usnadní odhad bezpečné vzdálenosti. Na trase se už dokonce objevily i varovné bilboardy s mottem: „Řiďte tak, aby nikdo nikomu nechyběl." Na pětatřicítce od roku 2012 přišlo o život již 22 lidí.

Policie by nový radar měla začít využívat na konci září. „Zařízení včetně instalace do vozidla, které poskytne policie, by mělo stát 850 tisíc korun. S financováním radaru by nám měla pomoci i města Pardubice, Svitavy, Moravská Třebová, Litomyšl a Holice," dodal Netolický.