Odsouzení také musí uhradit vzniklou škodu.

Bílý kůň

Pešta a jeho žena od roku 2007 odebírali zboží a služby od desítek firem, ačkoli věděli, že na zaplacení nemají. Když už byla nechvalně známá jejich jména i platební morálka, zřizovali si nové společnosti a Pešta se představoval pod jménem Novotný.

Pak se dohodli s Jindřichem Császárem, že za jejich peníze zakoupí obchodní společnost Azalka.cz a stane se jejím jednatelem a jediným společníkem. Firma, fakticky ovládaná Peštovými, pak odebírala zboží od podnikatelů z celého Česka a prodávala je společnosti Danpes.cz patřící Peštovým, která jí zboží sice neuhradila, přesto od Azalky dostávala fiktivní doklady o platbách.  Azalka.cz tak zůstala bez peněz a svým dodavatelům nemohla zaplatit.

Na toto podivné podnikání  doplatily desítky firem, zejména obchodníků se stavebním materiálem. Jedna moravská společnost přišla  dokonce o dva miliony korun.

Soud chránil rodinu

Pešta se hájil, že se do problémů dostal kvůli jednomu pochybení při zateplování bytového domu v Hostinném, které zaplatil ze svých peněz. Soud však jeho obhajobu neuznal.  „Už předtím měli dluhy, na koho se podívali," řekl včera předseda senátu.

Podle něj obžalovaní vytloukali klín klínem a zálohy na zateplování používali ke splácení dluhů. „Svou situaci řešili zakládáním nových společností a ze svého zaměstnance udělali bílého koně," konstatoval soudce.

Peštovi také přitížilo, že za podvody a zpronevěru už byl dříve trestán. Naopak jeho žena a Császár ještě trestáni nebyli, u Peštové vzal soud  rovněž v úvahu, že pečuje o malé děti a její případné uvěznění by rodinu zcela rozbilo.

Odsouzení i státní zástupkyně rozsudek přijali.