Naopak v Pardubicích jsou zatím bez žaloby. I tam sice lidé poslali tři žaloby, ale dvě z nich byly anonymní a jednu soud odmítl. Stížnosti na obecní volby lze ke krajským soudům podávat do pátku.

Ve stotisícovém Hradci Králové žalobu podala strana Hradečtí patrioti, která ve volbách kandidovala. Zpochybňuje postup okrskové volební komise v Třebši při sčítání hlasů. „Žalobce namítá chybu v jednom z algoritmů v excelové tabulce, do níž se výsledky voleb zapisují," uvedla mluvčí soudu Olga Mičanová. Patrioti ve volbách získali 1,89 procenta a do zastupitelstva se nedostali. Hradecké zastupitelstvo má 37 členů, proto každý volič mohl rozdělit 37 hlasů. Podle jedné členky komise měli Patrioti údajně získat 237 hlasů. Podezření na špatné součty mají Patrioti v několika okrscích. Magistrát pochybení kvůli zadávání údajů do tabulky odmítl.

V Ostroměři namítá neplatnost voleb jeden občan z mnoha důvodů, které nelze podle mluvčí soudu zobecnit. V Soběrazi žalobce zpochybňuje volby kvůli tomu, že ve volbách kandidovali tři lidé ze stejné rodiny a zároveň tři lidé z téže rodiny byli v okrskové volební komisi.

V Pardubicích chtěla jedna volička přezkoumat volby v celém Česku kvůli tomu, že jsou málo zastoupeny ženy. „Odmítli jsme to pro nepříslušnost soudu," uvedl soudce Jan Dvořák.

V minulosti v Pardubickém kraji soud výsledky voleb na základě žalob změnil. Například po volbách do krajského zastupitelstva v roce 2012 zrušil zvolení kandidáta ODS Jana Čechlovského, místo něj se stala zastupitelkou Jana Smetanová z ODS. Smetanová podala návrh na neplatnost voleb, protože jí nebyl započten ani jeden preferenční hlas, ačkoliv věděla, že její jméno několik lidí zakroužkovalo. Zvolení jí tak uniklo jen o několik hlasů.

V roce 2006 uspěla ODS se svou žalobou na volby v Moravanech na Pardubicku. Podle soudu sice bylo hlasování platné, nicméně kvůli chybě volební komise zvoleného zástupce sdružení Cesta porozumění musel nahradit občanský demokrat.

(zr, čtk)