V horských areálech je naproti tomu sněhu stále dostatek, ačkoliv i v nejvyšších partiích hor je mokrý. Podle provozovatelů vleků by však bez potíží měl vydržet i o jarních prázdninách v Pardubickém kraji a na Trutnovsku, které začínají 12. března.

Obleva zastavila pouze vleky v Přívratu a Dlouhoňovicích na Orlickoústecku.

„Máme pořád metr sněhu, nic se neděje. Jen je mokrý, je mlha a od sněhu jde mlha a opar. Příští týden by to snad už mělo být zase lepší,“ uvedl Miloslav Dvořák ze Ski klubu Česká Třebová, který provozuje sjezdovku v Čenkovicích. Také v Dolní Moravě na Orlickoústecku leží na sjezdovkách 100 až 130 centimetrů sněhu, v hlavních střediscích Orlických hor v Deštném a Říčkách leží od 70 do 140 centimetrů sněhu.

Ještě lepší podmínky jsou v Krkonoších. Například v areálu Černá hora Janské Lázně jsou v provozu dvě lanovky a deset vleků, k dispozici je 11 kilometrů sjezdovek s až 180 centimetry sněhu.

„O víkendu se čeká ochlazení, takže sjezdovky by měly být do rána vymrzlé a dopoledne by se mělo lyžovat na tvrdém sněhu. Na víkend také bude upraveno 70 kilometrů běžeckých tratí,“ řekl šéf černohorského areálu Petr Hynek.

Na hřebenech Krkonoš je kolem dvou metrů sněhu, i zde ovšem mokrého. Teploty nad nulou tu však přispěly k menší stabilitě sněhových vrstev, takže lavinové nebezpečí z předchozí „dvojky“ opět stouplo na třetí, nejzrádnější stupeň z pětibodové škály. Nezkušení turisté by proto vůbec neměli vyrážet na hřebenové túry

„Od úterního do středečního odpoledne na hřebenech pršelo. Na závětrných svazích je uloženo větší množství sněhu. Jsou tam převěje, které ztěžkly deštěm a hrozí jejich sesunutí,“ upozornil Pavel Smejkal z krkonošské Horské služby. Místy je také zaváté tyčové značení.

(čtk, kim)