Gymnázium Vysoké Mýto, Vyšší odborná škola a Střední škola stavební Vysoké Mýto, Střední odborné učiliště Králíky a Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk mají i nadále existovat samostatně.

Učiliště v Králíkách, které mělo přejít pod žamberskou střední školu, s dobrou zprávou navštívila krajská radní Jana Pernicová. Do města se v pondělí znovu vrátí s hejtmanem Martinem Netolickým, aby problematiku projednali ve škole i na radnici, kam jsou zváni významní zaměstnavatelé. „Paní radní nám slíbila, že budeme fungovat tak jak doposud a společně se pokusíme najít nějaký nový učební obor, abychom rozšířili nabídku. Dají nám ještě šanci, je to všechno o počtu dětí a o penězích. Na program přijdou i úsporná opatření," uvedla zástupkyně ředitele Petra Doubravová. Jak dodala, pro školu bude nyní klíčová dobrá informovanost veřejnosti. „Situace se zklidnila, teď bude důležité přesvědčit veřejnost, že fungujeme a otevíráme nové ročníky a můžou k nám děti dát," potvrdila.

Na čtvrtek 13. února je svoláno jednání do Vysokého Mýta, kde se sejde vedení města, kraje a tří místních středních škol. Tamnímu gymnáziu hrozil útlum osmiletého studia a sloučení se stavební školou.

Aktuální informace z kraje do škol vnesly klid. „Doufáme, že toto rozhodnutí znamená, že naše gymnázium ze síta potencionálně slučovaných škol vypadne," věří maturant Vojtěch Jiraský. O kvalitách své školy je přesvědčený a domnívá se, že vznik pracovní skupiny, které kraj plánuje, je zbytečný: „Nevidíme žádný důvod, aby podobná komise vznikla na gymnáziu, naše škola je bezproblémová. Doufáme, že iniciativa se přesune na školy, které mají problémy s naplněností."

Všechno zlé je na něco dobré

Všechno zlé je na něco dobré, shodují se v dotčených školách. V Mýtě boj o záchranu „stavebky" motivoval firmy, aby škole finančně pomohly. „Obrátila se na nás celá řada významných stavebních organizací i našich absolventů, takže jsme založili finanční fond pro podporu modernizace vzdělávacího procesu. Od příštího školního roku budou mít naši studenti od prvního ročníku k dispozici tablet, který budou používat během studia a poté jim zůstane. Z fondu budeme vyplácet také prospěchová stipendia," dodal ředitel školy Pavel Vacek. Gymnazista Vojtěch Jiraský vidí i další přínos: „Dalo mi to obrovské zkušenosti s tím, že když je k něčemu vůle, tak se lidé dokáží sjednotit. Úžasně nás to stmelilo ve třídách, mezi třídami i s učiteli. Táhli jsme za jeden provaz, protože jsme věděli, že je to pro nás životně důležité a protože nám na naší škole záleží." 

Co současné situaci předcházelo v Králíkách, čtěte zde a zde.

Dění ve Vysokém Mýtě si připomeňte zde