Uplynulé léto sice bylo o něco lepší než vloni, ale na to předloňské nemělo ani náhodou. Tak hodnotí provozovatelé východočeských koupališť ukončenou letní sezonu.

Červen i celé prázdniny byly sice podle meteorologů teplotně nadprůměrné, patřily dokonce mezi nejteplejší v historii měření, jenže  počasí bylo jak houpačce. Tři dny tropy, pak stejně dlouhé ochlazení. A to návštěvnosti koupališť neprospívá.

„Lidé reagují na počasí vždy se zpožděním. Když je tři dny hezky, první den přijde 150 lidí, druhý den 600 a teprve třetí třeba 1500. Vzhledem k tomu, jak bylo počasí o prázdninách proměnlivé, není se čemu divit, že v součtu jsme měli návštěvníků o pět procent méně nežli vloni," řekl nájemce pardubického koupaliště Cihelna Petr Ministr.

Stejnou zkušenost s chováním lidí mají i jinde. Loňské  uplakané léto sice provozovatelé hodnotí hůř než to letošní, jenže v samotném závěru srpna 2011 přišly tropy, které vydržely více než týden. A ty zachránily do té doby tragické výdělky aquaparků.

„Když už lidé chtějí vyrazit na ,koupálko', požadují, aby předtím bylo aspoň tři dny pěkně. A tuto podmínku letošní proměnlivé léto moc nesplňovalo. A ze setrvačnosti naopak bývá vysoká návštěvnost ještě první den studené fronty," přisvědčil ředitel orlickoústeckého aquaparku Petr Hovádek.

Proměnlivé počasí

Podle oslovených provozovatelů by se ideální počasí na koupání dalo charakterizovat jednoduše. Minimálně dva dny musí rtuť teploměru ukazovat kolem 30 stupňů Celsia a v den návštěvy je třeba, aby svítilo slunce a nebe bylo azurově modré.

„Když je teplo, ale zamračeno, návštěvnost není tak velká, protože lidé raději zvolí jiný způsob, jak trávit volný čas. V Chrudimi a okolí je těch možností hodně," podotkl šéf chrudimských sportovišť  Luděk Marousek.

Metlou pro veřejná koupaliště je navíc boom soukromých zahradních bazénů. „Dříve u nás byly i tři tisíce návštěvníků, ale ty doby jsou pryč, protože spousta lidí má bazén doma," posteskla si třeba Ivana Chmelíková pracující na koupališti v nedaleké Skutči. Koupaliště s odlivem veřejnosti bojují rozšiřováním služeb, investicemi do atrakcí pro děti a do hřišť pro míčové hry či wifi připojením na internet. Samozřejmostí jsou tobogany, protiproudy a další vodní atrakce včetně ohřevu bazénů, což soukromé bazény často neumožňují.

Na většině oslovených koupališť však díky o něco vyšší letošní návštěvnosti kvitovali i v průměru čtvrtinový růst tržeb. Na vydařené tropické léto v roce 2010 však nemají.

Zlatý rok 2010

„Řeknu to jednoduše. Měli jsme letos o jeden výborný návštěvní den lepší než vloni, tedy o 2000 návštěvníků víc. V součtu za celé léto 35 tisíc. Taková průměrná sezona to byla," řekl Tomáš Břeň z trutnovského koupaliště.

Koupaliště by si však na sebe nevydělala, ani kdyby byla sezona supervydařená. Prakticky všude jsou výrazně dotována radnicemi. „Aquaparky se nemohou uživit samy, pokud mají otevřeno jen dva tři měsíce v roce," podotkl šéf dobrušského koupaliště Miroslav Sixta. Ze vstupného tu vydělají jen na zhruba třetinu všech nákladů.