Začínal jako komunální politik v zastupitelstvu Moravské Třebové, kde byl poté také čtyři roky starostou. V celostátní politice sbíral zkušenosti jako poslanec a posléze rovněž ministr pro místní rozvoj. Poslední čtyři roky strávil ve funkci hejtmana Pardubického kraje.

V říjnových senátních volbách se pak stal senátorem za Svitavsko, a tak si nyní zvyká na nový post.

V Senátu jste poměrně krátkou dobu. Jak se tam rozkoukáváte? Jaký dojem na vás dělají prostory Valdštejnského paláce či senátní jednání?

Pracuji v nádherném prostřední, ty prostory jsou nesmírně inspirativní. Na druhou stranu je to také velký labyrint , takže nemůžu říci, že bych se tu vyznal. Oproti zasedáním Poslanecké sněmovny je to velký rozdíl a v mnoha směrech k lepšímu. Věci se v Senátu podle mě probírají trochu víc do hloubky.

Byl to velký nezvyk přejít z postu hejtmana do role senátora?

Je to určitě velký rozdíl, ty funkce se naprosto nedají srovnat. Hejtman, to je v podstatě manažerská funkce, což v Senátu není. Změny jsou tedy obrovské a zatím se s tím stále vyrovnávám.

Jaké jsou největší rozdíly mezi funkcemi poslance a senátora?

Ten rozdíl je už v samotné podstatě, protože Senát zákony neprobírá stejným stylem jako Poslanecká sněmovna, ale spíše je posuzuje. V Senátu je větší soustředění na problém, zároveň mají senátoři více času věnovat se regionu, za který byli zvoleni. U poslanců vládne téměř absolutní stranická disciplína, zatímco senátoři mají podle mě větší svobodu.

Sledujete, jak si vede váš nástupce Martin Netolický ve funkci hejtmana?

Samozřejmě to nemůžu nesledovat. Ale nijak do toho nové krajské vládě nezasahuji a ani jejich kroky nekomentuji.