Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sebranice: Vlak tady nejezdí, ale železnici mají

Sebranice – Památky známé i neznámé. Babí léto, ideální doba na to vzít bicykl a vyrazit na výlet. 


11.9.2016
SDÍLEJ:

Nejkratší železniční trať v Sebranicích.Foto: DENÍK/Iveta Nádvorníková

V seriálu Svitavského deníku představujeme památky a místa v několika obcích regionu, které byste na svých cestách rozhodně neměli minout.Nejsou to jenom kostely a různé památníky, vesnice skrývají mnohem více zajímavostí, než se může zdát.

Sebranice, vesnice roku 2016 v Pardubickém kraji, „ukrývá" mnoho zajímavých a krásných míst. Také unikáty a zákoutí, která znají snad jen místní.

Do Sebranic dojedete klasicky autem, autobusem, na bicyklu či motocyklu… Mohlo to být ale jinak 
a mohl tady houkat i vlak. Železniční trať mezi Litomyšlí a Poličkou ale nebyla nikdy postavena. Sebranický Spolek archaických nadšenců proto alespoň u kapličky na Kněžství vybudoval unikátní připomínku nikdy nepostavené trati. Stavbou nejkratší železniční trati v České republice se tak spolek v roce 2007 dostal až do České knihy rekordů a kuriozit. Trať je dlouhá 4,09 metru a má klasický rozchod 1,435 metru. Každý rok na svatého Václava, tedy 28. září, zde spolek pořádá „cimrmanovský" živý obraz 
v krajině.

Průvodcem krásnými Sebranicemi se v našem seriálu stal VOJTĚCH KMOŠEK, architekt a předseda Spolku archaických nadšenců a taky zdejší rodák.

Které památky a místa by neměli lidé v Sebranicích minout?

Sebranice nejsou typickou obcí s turistickým ruchem. Turisté Sebranicemi spíše jenom projíždějí. V letních měsících je nejoblíbenějším místem v obci koupaliště 
a přilehlá sezonní restaurace. Co se týče památek, je obec zajímavá především zachovalou zástavbou velkých statků podél cest nad údolími. Některé z nich jsou ještě částečně roubené 
a mají původní nádrže na dešťovou vodu se stropem 
z pískovcových bloků. Zajímavý je také kostel svatého Mikuláše, který byl původně gotický a v baroku byl přestavěn do dnešní podoby. 
S křesťanstvím je spojeno rovněž několik kaplí. Největší z nich je kaple Nejsvětější trojice na Pohoře, dále kaplička u Mikulášku, na Pohoře za Rychtou a kaple Sv. Anny ve Vysokém Lese. Od roku 2013 také Demelova a Killerova kaple a od roku 2015 Schlesingerova kaple ve Vysokém lese. V obci se nacházejí dva významnější prameny. Jeden je u zmiňované kaple za koupalištěm směrem na Střítež a druhý ve středu obce a teče do Toulovcovy kašny. Ta je nyní opravena 
a máme zde příjemné odpočinkové místo. Pro místní obyvatele, ale i návštěvníky obce v minulosti vznikla naučná stezka Sebranice v historii a současnosti, která prochází celou obcí.

Sebranice je vaše rodná vesnice. Jak byste ji popsal?
Sebranice jsou zajímavé tím, že se až do roku 1950 skládaly ze tří samostatných obcí – Sebranic, Pohory 
a Kaliště a osad Třemošná 
a Vysoký Les. Dnes již jsou hranice původních části spojené novou zástavbou do jedné velké obce. Obec se rozprostírá ve třech údolích, které se stýkají ve středu obce a tvoří tak písmeno T. Na obci se mi nejvíce líbí, že je členitá. Má to ovšem nevýhodu, ať jdete v obci kamkoli, vždy vás čeká cestou domů výšlap kopce. Také si velmi cením zeleně 
v obci, díky údržbě se daří zachovávat i stromy staré několik staletí, dále aleje kolem cest a krásné lípy 
u kaplí a křížků.

Přibližte místa, která máte 
v obci nejraději?
Mám rád historii a věci, ve kterých je cítit práce 
a um našich předků. Obdivuji tedy velké zděné statky na Pohoře a Kališti, roubené chalupy a chaloupky rozprostírající se po svazích kopců a údolí. Mám několik oblíbených míst, na kterých se rád zastavím a užívám si jejich atmosféru. Jedním 
z takových míst je osada Vysoký Les. Malá osada 
s několika domy, hájovnou a kaplí. Je to krásné a klidné místo obklopené lesy. Toto místo nás také inspirovalo 
k tomu, že jsme zde s dalšími nadšenci obnovili tři zaniklé kaple, které dnes již fungují, konají se k nim poutě, je zde naučná stezka a jsou místem setkávání všech generací. Nesmím zapomenout na koupaliště, to je místo kam se rád chodím osvěžit. Je to také místo, díky kterému zná Sebranice široké okolí.

Při putování regionem Sebranice zastávku rozhodně stojí. Ještě lépe, když naplánujete výlet, kdy se dostanete na kulturní akci do unikátního Sklepení Morie nebo do Světnice číslo popisné osm, kde nasajete mnoho téměř zapomenutých řemesel a mnohé si také vyzkoušíte.

Autor: Iveta Nádvorníková

11.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Senior se nevrátil z procházky, pátrá po něm policie

Sedmkrát správně? Pouze jediný hráč to svedl, Tomáš Pánik bere prvenství

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Hrozí zhroucení stropu. Bazén při škole musejí zavřít

Moravská Třebová – Zdá se, že bazén při základní škole na Palackého ulici, který ve večerních hodinách využívala i veřejnost, definitivně dosloužil. Podle statika, kterého radnice pověřila prověřením technického stavu bazénu hrozí propadnutí stropu. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vidlatá Seč a Trstěnice

Svitavsko - Každou středu vám představujeme letošní prvňáčky ze Svitavska.

ON-LINE: Ptejte se trenéra svitavských basketbalistů

Svitavy – Lubomír Růžička, kouč Dekstone Turů Svitavy a dosavadní asistent reprezentačního trenéra, odpoví na dotazy čtenářů Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení