O víkendu lidé nejvíce nacházeli hřiby hnědé, což jsou klasické podzimní houby. „Patří mezi oblíbené, mimo jiné i proto, že jsou snadno rozpoznatelné," řekla mykoložka Tereza Tejklová.

Rostou také holubinky, začínají se objevovat ryzce a v podhůří Železných hor je možné najít lišky.

Letos se více než v jiných letech vyskytuje kotrč kadeřavý. „Je z něj výborná falešná dršťková polévka a nehrozí záměna s nějakou jedovatou houbou," uvedla Tejklová.

Z jedovatých hub nyní roste zejména muchomůrka zelená, která se objevuje spíše v nížinách, ve vyšších a středních polohách roste muchomůrka královská. „Podobá se muchomůrce červené, ale má hnědou barvu," upozornila mykoložka.

Nadcházející podzimní houbařská sezona by se podle ní mohla vydařit, ve východočeských lesích už se začíná objevovat množství malých plodnic. Současné ochlazení, dešťové srážky a ranní mlhy vytvářejí pro růst hub příznivé podmínky, pokud nenastane sucho nebo nepřijdou předčasné mrazy, budou zřejmě houbaři spokojeni. Komplikovanější situace je v okolí Hradce Králové, kde se v podloží vyskytuje písek. K růstu hub je zde proto potřeba více vláhy než jinde.

Z dalších částí Česka je podle mykologů nejlepší situace v západních a jižních Čechách, zejména na Šumavě, naopak na jižní Moravě se prý houbaři za úlovkem hodně nachodí.

Milovníci hub a především z nich připravovaných pochutin by si však měli dávat pořádný pozor na to, aby neskončili s otravou v nemocnici. A ta nemusí nastat jen po požití jedovatých hub.

Své by mohly vyprávět dvě rodiny, které se předminulý týden v Žamberku otrávily smaženicí ze hřibu koloděje. V nemocnici, kam ani nestačily dojet a vyrazila jim naproti záchranka, skončilo šest lidí včetně třech dětí. Podle všeho houby nebyly dostatečně tepelně upravené.