Jeho záběr je opravdu široký: od zlepšení komunikace mezi pacientem a zdravotníkem, přes psychologickou pomoc, duchovní službu a paliativní péči až po zlepšení stravy či parkování v jednotlivých nemocnicích. Nyní Nemocnice Pardubického kraje plánuje rozšířit takzvaný Prostor klidu, který ukázkově funguje v Orlickoústecké nemocnici.

Prostor klidu, jinak také řečený hovorna, pacientům zaručuje potřebný klid nejen při duchovních potřebách.

VZNIKNOU HOVORNY

„Nejedná se jen o věřící a pastorační služby, ale také o možnost psychologické pomoci. Vypadá to, že by v našich nemocnicích mohlo vzniknout asi 16 takzvaných hovoren, tedy míst vyhrazených k nerušenému rozhovoru," uvedl již dříve náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
V nejbližší době mají hovorny vzniknout ve Svitavách a Litomyšli.

Nemocnice rozjela také řadu specializovaných aktivit k vyškolení personálu pro neslyšící nebo nevidomé pacienty, preventivní programy pro seniory, monitorování bolesti či ověření spokojenosti dětských pacientů. Vznikla specializovaná linka výživy a byla sjednocena dieta pro matky po porodu. Nemocnice také začala se školením personálu pro paliativní péči potřebnou v poslední etapě života člověka. Ne každý je totiž schopen pečovat o umírajícího člena rodiny, řada lidí to nechává na nemocnicích. Pak nastupuje prostor pro paliativní medicínu, tedy takovou, která pomáhá tlumit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým.

Program Přátelská nemocnice přišel do nemocnic v době, kdy se teprve sjednocovaly postupy z jednotlivých pracovišť. Prvním krokem bylo tedy přijetí společného etického kodexu.

„Zavedli jsme také jednotný systém hodnocení pracovníků tak, aby byl motivační a také propojený se systémem vzdělávání zaměstnanců," uvedl generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Orlickoústecká nemocnice se v loňském roce se dočkala zateplení některých pavilonů i nové angiolinky. V přípravě je i vybudování nového centrálního příjmu za více než 300 milionů korun.

Horkou novinkou je nyní zúžení managementu, od dubna bude mít nemocnice v Ústí nad Orlicí, Svitavách a Litomyšli pod palcem bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.