Začátkem dubna vzbudil v Pardubicích rozruch bývalý pardubický politik a někdejší krajský předseda Strany zelených Pavel Křivka, který kráčel po třídě Míru  v černé mikině s velkým Z, ruskou vlajkou a nápisem v azbuce „Za vítězství“.

Kauza Křivky v proruských symbolech rezonovala nejen na sociálních sítích. Událostí se začali zabývat také policisté.

Nyní pardubičtí kriminalisté ukončili prověřování případu. „Kriminalisté ukončili prověřování případu týkajícího se třiašedesátiletého muže, který se dne 2. dubna 2024 pohyboval v centru Pardubic v mikině s vyobrazeným písmenem Z," potvrdila dnes tisková mluvčí policie Pardubického kraje Andrea Muzikantová.

„Pod dozorem státního zastupitelství jsme ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Policejní orgán po shromáždění důkazních materiálů dospěl k názoru, že prověřovaný se dopustil protiprávního jednání, nicméně toto jednání nenaplňuje znaky skutkové podstaty trestného činu, a proto byla věc v minulých dnech odevzdána k vyřízení příslušnému správnímu orgánu k projednání," řekla policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

Sám 63letý Křivka, kterého lidé znají také jako neúspěšného kandidáta na primátora Pardubic, se náklonností k ruské propagandě nijak netají. „Podporuju zánik státu Ukrajina. Jeho existence nemá smysl. Utíkají z ní lidé, vylidňuje se,“ uvedl v minulosti Pavel Křivka pro MF DNES.

V minulosti v rozhovoru pro Pardubický deník také sdělil, že kritiku snáší většinou snadno a je zvyklý i na sprosté nadávky nebo že by v Pardubicích rád odstranil městskou policii. Vysokoškolsky vzdělaný bývalý politik se živil také jako překladatel z němčiny a holandštiny. Dříve působil v politice ve straně Zelených nebo Suverenitě – blok Jany Bobošíkové, straně zdravého rozumu.

Mohlo by vás zajímat: Na Pardubicku stěhovali kapličku, kvůli stavbě přivaděče

Stěhování kapličky. | Video: Michal Žampach