Prohlédněte si v galerii momentky ze života dění v Záchranné stanici Pasíčka

„Proto jsme vyhlásili veřejnou sbírku, ve které nám můžou lidé pomoci se zajištěním především krmiva pro některé držené živočichy. Občané nám tak mohou pomoci zejména s kočičími konzervami, granulemi a dětskými piškoty. Lze také posílat DMS nebo finance rovnou na náš účet," řekl Josef Cach.

„Čekáme, odkud dostaneme podporu. Pokles sponzorů způsobil, že nám najednou chybí zhruba 60 procent prostředků na provozní náklady. Třeba firma dodávající konzervy a granule se odstěhovala do Polska a nyní musíme krmivo kupovat, což je velice nákladné. V přepočtu chybí zhruba milion korun. Tyhle peníze prostě nemáme," vysvětlil vedoucí Pasíček.

Záchranná stanice zatím funguje, ale s jistými omezeními. Jak Josef Cach vysvětlil, snaží se zařídit, aby nálezci raněného zvířete jej do Pasíček sami i přivezli, aby se omezily náklady na výjezdy.

Krizová situace

„Nejhorší scénář bude ten, že na stanici zůstane jeden člověk, který bude obíhat všechna zvířata a ještě vyjíždět za nahlášenými případy," poznamenal Josef Cach.

„Byla by to škoda, kdyby Pasíčka skončila. Občas jim tam nosím nějaké krmení a někdy pomáhám zajistit odpady z obilovin a podobně. Jsme rádi, že záchranná stanice existuje a chtělo by to ji udržet," řekl starosta Boru u Skutče Vlaďko Beneš.

Jak uvedl Václav Kroutil, radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov, Pardubický kraj záchrannou stanici podporuje částkou 70 tisíc korun ročně.

„Činnost Ekocentra i záchranné stanice je plně v souladu s koncepčními materiály kraje. Je vyhledávaná veřejností a tudíž máme spolu s dalšími radními zájem na jejím dalším pokračování. Samozřejmě jsme omezeni rozpočtem kapitoly životního prostředí a zemědělství v oblasti ochrany přírody a ekologické výchovy. Ta nám v současné době umožňuje pouze zajištění zákonem stanovených povinností a neumožňuje významnou podporu provozu tohoto ekocentra," řekl Václav Kroutil.

Naděje existuje?

„Přesto se budeme snažit nalézt nějaké rezervy, se kterými bychom mohli alespoň trochu pomoci. O podpoře na rok 2013 bude rozhodnuto v rámci grantového řízení v Zastupitelstvu Pardubického kraje v dubnu 2013," řekl dále Kroutil.

„Kdyby Pasíčka skončila, byl by to velký problém. Ale myslím si, že k tomu nedojde, budeme stanici držet za každou cenu. Už se mi ozvalo několik lidí s nabídkami pomoci," dodal Josef Cach.

O co se jedná?
Hlavním posláním Záchranné stanice Pasíčka je léčba poraněných a oslabených živočichů s jejich následným vracením zpět do přírody. Za minulý rok stanicí prošlo okolo šesti set živočichů. Dobrá polovina z nich se vrátila do volné přírody. Rok 2012 byl pro stanici rekordní také v návštěvnosti, protože ji navštívilo na 12 000 dětí a podobný počet běžných návštěvníků.

LUKÁŠ VANÍČEK