V pondělí 15. března se v kraji otevřou dveře do nových testovacích center. Lidé z menších měst tak nebudou muset pro očkování cestovat daleko. Počet vakcín však prozatím vystačí pouze na týden.
 
Tempo očkování v Pardubickém kraji se má výrazně zrychlit. V příštím týdnu do Pardubického kraje dorazí 2 000 dávek vakcíny Moderna, které si mezi sebe rozdělí nová očkovací centra v kraji. „Každému z očkovacích míst dodáme 400 vakcín,“ řekla krajská náměstkyně zdravotnictví Michaela Matoušková.


Infobox: Jak se očkuje v kraji?

Pardubický kraj naočkoval 39 587 dávek vakcín. Počet lidí s ukončenou druhou dávkou je 12 698. Zatím nejvíce dávek podala Pardubická nemocnice, očkovací centra jsou dále v nemocnicích ve Svitavách, Chrudimi, Litomyšli, Ústí nad Orlicí. Očkovací centrum zřídila také ambulance praktického doktora v Seči. V dubnu kraj plánuje spotřebovat 129 tisíc vakcín. (údaje k 11.3.2021)

Od začátku března také probíhá očkování u praktických lékařů. V kraji se k očkování připojilo 238 lékařů. Prozatím očkuje 150 praktiků, kteří doposud podali vakcínu 5 415 občanům. (údaje k 11.3.2021)

Očkovací centra od pondělí otevřou v Brandýse nad Orlicí, Jevíčku, Rybitví a také v Luži.

Zájemci o očkování se mohou objednávat od středy 10. března. Očkování je nyní určeno pouze pro prioritní skupiny obyvatel, kterými jsou lidé ve věku 80+ a 70+.

Dále se mohou k očkování hlásit pracovníci ve zdravotnictví a v sociálních službách, pedagogové a pracovníci ve školství nebo zaměstnanci a klienti sociálních služeb.

Nová místa tak doplní stávající centra v nemocnicích. Tam navíc plánují zvýšit denní kapacity. Dodané vakcíny ovšem novým centrům postačí jen na týden. Další dávky očekávají na začátku dubna, kdy by měla znovu začít očkovat.

„Tchána jsme k očkování registrovali. Kvůli nedostatku vakcín si prý ale několik měsíců počká,“ posteskla si například Andrea Burešová z Dobříkova na Choceňsku. 

Doposud fungovala centra jen v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli, Svitavách a nedávno se k nim přidalo i centrum v Seči. 

Podívejte se na síť očkovacích míst v našem kraji

Očkovací centra v kraji po 15. březnuOčkovací centra v kraji po 15. březnuZdroj: Pardubický kraj"Od příštího týdne zahajujeme provoz dalších očkovacích míst. Jejich kapacita není k dnešní 12. hodině naplněna. Registrace k očkování a rezervace termínů probíhá za pomoci centrálního rezervačního systému na adrese registrace.mzcr.cz. Pro dotazy volejte naší infolinku 466 026 466. Více informací naleznete na www.pardubickykraj.cz/ockovani," dodal hejtman Martin Netolický.