Svitavsko - Na prohlídku 
s kastelánkou

Litomyšl – Milovníci historie mohou vyrazit na zámek o víkendu v 10 a ve 14 hodin. Při prohlídce zámeckého divadla a reprezentačních pokojů je bude provázet kastelánka Zdeňka Kalová. V 11 a v 15 hodin jsou připraveny Archeologické prohlídky zámeckého areálu v doprovodu Milana Kuchaříka z archeologické společnosti Labrys. Zájemci nahlédnou do podoby tohoto  místa za Vratislava z Pernštejna.

Svojanov – Kdo nechce být na Velikonoce doma, může tyto svátky jara oslavit v prostorách historického sídla. „Na nastávající víkend jsme připravili tradiční Velikonoce na Svojanově.  Tato akce má už mnoholetou tradici a návštěvníky je velmi oblíbená," uvedl kastelán hradu Miloš Dempír. Stěžejní program bude probíhat po oba víkendové dny na hlavním nádvoří hradu.  Jednotlivá vystoupení se budou střídat od půl desáté ráno. „Návštěvníci se mohou těšit například na kejklíře, scénická šermířská představení, ukázky dobových tanců či hry a soutěže pro děti. Chybět samozřejmě nebude ani pletení pomlázek," upřesnil kastelán. V neděli na 15. hodinu je naplánovaná netradiční soutěž v pojídání bramborových pekáčků na čas. „Do soutěže se může přihlásit kdokoliv. Účast přislíbil i maxijedlík z nedalekého Bystrého Jaroslav Němec," sdělil Miloš Dempír. Velikonoční výzdoba oživí také interiéry hradu. Všichni se tak přenesou do konce 19. století. V dubnu je hrad Svojanov otevřený denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Velikonoční pondělí mohou ale zájemci výjimečně také strávit na hradě.

Litomyšl -  Ve Šlechtické kavárně si mohou fanoušci kapely Sto zvířat užít autogramiádu populární skupiny, která o den dříve vystupuje v místním klubu Kotelna. Na místě uslyší neuvěřitelné historky o jídle a pochutnají si na dobrotách.  Organizátoři zvou na sobotní odpoledne plné smíchu. Začátek akce je ve 13 hodin.

Svitavy - Pro příznivce orientálního tance je určena již čtvrtá Orient Dance Show, která se uskuteční v sobotu od 14 a 19 hodin. V sále Fabriky se vystřídají tanečnice všech věkových skupin a nebudou chybět hosté z celé republiky. K vidění budou nejen krásné kostýmy, ale hlavně taneční styly celého orientu a skupinové i sólové choreografie.

Polička – O Velikonoční neděli se mohou lidé vydat na cestovatelskou  výpravu na ostrovy do Indického oceánu. Vezme je tam Pavel Joneš, přední Ilustrační foto.poličský entomolog, divadelník a bonviván, prostřednictvím fotografií na cestu kolem světa.

Pavel Joneš už tradičně avšak poněkud nezvyklým způsobem představí své příhody z cest. „Tentokrát s návštěvníky zavítá na Maskarény, ostrovy v Indickém oceánu východně od ostrova Madagaskar. Představí dva nejznámější z nich, Mauritius a Reunion," upřesnila Klára Kašparová z poličské knihovny. Návštěvníky také nemine povídání o Komorských ostrovech. „Diashow Pavla Joneše se stala už tradicí a mezi lidmi oblíbeným zpříjemněním volného času. Zaručujeme návštěvníkům večer plný krásných fotografií, smíchu, zážitků a vtipných příhod z cest," informovala Klára Kašparová. Kdo chce ve sváteční atmosféře přijít na trochu jiné myšlenky, má jedinečnou možnost. „Neváhejte a přijďte se podívat. Uvidíte nevídané," uvedl cestovatel Pavel Joneš.

Cestovatelské besedy s Pavlem Jonešem se v Poličce konají téměř každý rok. Podle Kláry Kašparové naposledy své fotografie z cest promítal návštěvníkům festivalu Poličského kulturního léta. Tentokrát se s ním zájemci mohou setkat v neděli 20. dubna v 19 hodin v Divadelním klubu.

Orlickoústecko - Via Longa

Orlické Podhůří – V sobotu se půjde 26. ročník pochodu Via Longa. Start je od 9 hodin od kulturního domu v Říčkách – Orlickém Podhůří, cíl na stejném místě. Připraveny jsou trasy 9, 18 a 45 kilometrů a tříkilometrová trasa pro děti.

Litice – Hrad bude o víkendu přístupný od 9 hodin. V hradním areálu jsou k vidění mj. ukázky archeologických nálezů z 15. až 17. století, působivý je výhled z hradní věže.

Pardubický vinařský půlmaraton 2013Pardubicko - Pardubický vinařský půlmaraton startuje

Pardubice – Máte rádi běh anebo jen chcete udělat něco pro své zdraví? Pak je tradiční Pardubický vinařský půlmaraton určen právě vám. Akce startuje v sobotu v 9.30 hodin na Smetanově náměstí v Pardubicích, kde je pro návštěvníky připraven zahajovací program. Hlavní závod – Pardubický vinařský půlmaraton – je pak plánován na 12. hodinu. Každý účastník po doběhu obdrží originální pamětní  medaili s numismatickou hodnotou.
Kunětická hora – Nezůstávejte o velikonočním víkendu doma a zavítejte raději do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora. Můžete si zde například zakoupit jedinečný bílý perník, ale to není vše. V sobotu a v neděli, vždy od 9 do 16.30 hodin, se můžete zdokonalit ve zdobení kraslic a naučit se plést pomlázku. Chybět nebudou ani řemeslníci. Jejich výrobky bude možné si zakoupit. Ochutnat můžete také speciality zdejší restaurace U všech čertů.

Bohdaneč – Nenechte si ujít velikonoční tancovačku, která se koná již tuto sobotu od 19 hodin v sále Léčebných lázních Bohdaneč. Jako hudební doprovod se návštěvníkům představí kapela B-Trio. Tímto však velikonoční program lázní nekončí. V pondělí si pak od 15 hodin můžete vychutnat prohlídku lázní a lázeňského parku za doprovodu průvodce.

Chrudisko - Hledání pokladu

Hlinsko – V sobotu se hlinečtí turisté vydávají hledat poklad. Letos se jedná už o 12. ročník této oblíbené akce, která je určena převážně pro děti a dospívající mládež. Cílem pochodu je nalézt poklad, ale k jeho nalezení vede celá řada úkolů, které musí účastníci postupně plnit. Po vyluštění všech kvízů, soutěží a tajenky se dozvědí, kde je poklad ukryt. Zbývá otevřít všech jedenáct zámků a v pokladu se určitě najde něco pro každého ze zúčastněných. Poklad se začne hledat ve 12.45 hodin.

Rychnovsko - Oslavy na zámku v Potštejně

Potštejn – Šesté Velikonoční oslavy na zámku Potštejn se mohou opět pochlubit bohatým programem. V sobotu od 13 hodin se návštěvníkům otevře jarně vyzdobený zámek a velikonoční radovánky budou trvat až do 17 hodin. Děti budou soutěžit, hrát si a tvořit ve výtvarných dílnách, poznávat velikonoční zvyky a tradice, pobaví je velikonoční maskoti a živá zvířátka.

Dobruška – V neděli se můžete těšit na 6. dolskou hasičskou velikonoční slavnost, která začne ve 14 hodin v Archlebových sadech. Zahájení se ujme skupina PEL-MEL. Od 17 hodin přijde na řadu koncert hudební skupiny Stará parta. Během odpoledního programu proběhne tradiční soutěž hasičů v přetahování lanem, ukázka zásahu dobrovolných hasičů z Domašína, vystoupí mažoretky a roztleskávačky taneční skupiny Tyrkys. Vstupné je dobrovolné.

Královehradecko - Velikonoční minijarmark

Piletice – Od Zeleného čtvrtka až po Velikonoční pondělí vždy od 10 do 16 hodin můžete zavítat do Šrámkova statku v Pileticích. V historické usedlosti bude připravena bohatá sbírka kraslic. Na zdobená vajíčka se však můžete nejen dívat, ale také se je naučit zdobit nejen  tradičním voskem, ale třeba i drátkem či slámou. Svou šikovnost si můžete vyzkoušet i při paličkování, tkaní a síťování. Součástí programu bude výstava velikonočních prací a jarních dekorací žáků Základní školy Pouchov a stálá expozice života na vesnice na přelomu 19. a 20. století.

Malšovice – Velikonoční svátky si bude možné zpříjemnit i v Malšovicích. Rodinné centrum Pohoda tu na sobotu od devíti do třinácti hodin připravilo Velikonoční minijarmark pro rodiny s dětmi. „Návštěvníci si mohou vyzkoušet pletení pomlázky, barvení velikonočních vajíček v cibuli, pečení jidáše nebo si namalovat velikonoční ozdoby," říká pořadatelka Michaela Nová.

Hradec Králové – Tak trochu netradiční neděli si mohou užít návštěvníci hradeckého Aquacentra, které si pro ně připravilo Velikonoční neděli. „Připravili jsme bohatý program plný tance, zábavy, her a soutěží o sladké velikonoční ceny," vzkazují pořadatelé. Akce začíná v neděli od 11 hodin a navazuje na ní odpolední program od 15 hodin. Připraveny jsou nejen hry pro děti, jako například lov vajíček nebo aquazorbing, na své si tu přijdou i jejich rodiče, kteří mohou zavítat třeba na Aqua Dance.

Trutnovsko - Galerijní noc

Trutnov – Městská Galerie  pořádá v sobotu pátou trutnovskou galerijní noc. Stěžejní část bude tvořit  Traffic dance projekt. Návštěvníci a kolemjdoucí se mohou od 13.30 hodin těšit na rodinou pouliční hasičskou grotesku na Krakonošově náměstí. V 16 hodin proběhne v budově galerie komentovaná prohlídka k výstavě ateliéru Socha 1. V 19 hodin se opět na náměstí uskuteční Traffic dance – art, výtvarná exhibice malíře Jana Mika a jeho přátel.

Náchodsko - Svátek ve mlejně

Ratibořice – Ve dvoře Rudrova mlýna v Babiččině údolí se o víkendu uskuteční akce Velikonoce ve mlejně. Přijďte se podívat na velikonočně vyzdobený mlýn, ochutnat velikonoční pečivo a okouknout jarní zvyky. Akci bude doprovázet program pro děti (malování kraslic, výroba velikonočních dekorací). V neděli  tady bude návštěvníkům vyhrávat kapela Klapeto. Otevřeno bude od soboty do pondělí vždy od 10 do 16 hodin. 

Jičínsko - Velikonoce na hradě

Kost – Na hradě Kost mají výletníci od soboty až do pondělí možnost navštívit velikonoční prohlídky. Těšit se mohou na velikonoční výzdobu v interiérech hradu, dozvědí se něco o původu Velikonoc a o tradičních  pokrmech. Otevírací doba je od 9 do 16 hodin. Ti, kdo nejsou příznivci Velikonoc, si mohou na hradě Kost s katem Heřmanem prohlédnout mučírnu a na vlastní kůži si vyzkoušet mučicí nástroje.