Zamířil tam za Vlastimilem Pechancem, který si v Pardubicích odpykává sedmnáctiletý trest za vraždu Roma Otty Absolona.
Společně s Okamurou navštívil Pechance i místopředseda Úsvitu Jaroslav Novák Večerníček, který pochází ze Svitav, kde se vražda stala. „Jeho kauze se věnujeme dlouhodobě, dvakrát jsme už ministerstvu spravedlnosti posílali návrh na revizi procesu. Řekli jsme si, že by bylo nyní dobré poslechnout si verzi Vlastimila Pechance. Je tu šance získat nové indicie," nechal se slyšet Jaroslav Novák Večerníček.
Osoba Tomia Okamury byla v minulosti spojována s protiromskými postoji, Novák ale odmítá, že by hnutí Úsvit jakkoliv sympatizovalo s neonacisty, kteří na podporu Pechance pořádají pochody.

„To je spojování nespojitelného! Neobhajujeme neonacisty, ale právo na spravedlivý soudní proces. Jsem šťastný, že Tomio našel odvahu a pustil se do této kauzy," podotkl Jaroslav Novák Večerníček.

Hodina ve vězení

„Pan Tomio Okamura jako soukromá osoba navštívil jednoho z odsouzených. Návštěvu kromě okruhu osob blízkých nebo právního zástupce musel napřed schválit ředitel věznice. Schůzka pana Okamury s odsouzeným trvala asi jednu hodinu za účasti zaměstnance Věznice  Pardubice," uvedl mluvčí pardubické věznice Tomáš Kubín.

Okamura u Pechance vyvolal bouřlivé reakce

Z návštěvy šéfa Úsvitu Tomia Okamura a jeho pravé ruky, kandidáta hnutí v nedávných volbách Jaroslava Nováka Večerníčka v pardubické věznici, kde byli za Vlastimilem Pechancem, je politický skandál.

„Pan poloviční Japonec Okamura je naprostý primitiv, když jako poslanec navštíví ve vězení člověka odsouzeného za vraždu Roma. Co kdyby Pechanec zabil Japonce? Nebo třeba polovičního? Šel by tam?" nebral si servítky na svém facebookovém profilu chrudimský poslanec Jan Chvojka (ČSSD). Není sám. Velmi ostře Okamuru zkritizoval i senátor Jiří Dienstbier.

Pechanec je však známou ikonou, mučedníkem neonacistů. Sympatie k němu chová i Okamura, který podporuje vystěhování Romů do Indie a usiluje o obnovu procesu s Pechancem. Ještě přímočařejší je ve svých vyjádřeních Novák. „Jsem ze Svitav a vím, že Pechanec je nevinný. Jenže tehdy byla poptávka po rasové vraždě a proces byl podle toho zmanipulovaný. Sám Okamura se podivoval, jak Pechanec vězení snáší v klidu, on sám by se prý na jeho místě zbláznil," řekl po návštěvě Pechance Novák.

Obnovu procesu požaduje ve spolupráci s Okamurou i známá advokátka Klára Samková, která hájila čtyři z pěti obžalovaných Romů v kauze mačetového útoku v Novém Boru a nyní bude kandidovat za Úsvit v eurovolbách. „ Je zde mimořádná pravděpodobnost, že Pechanec vraždu, za kterou byl odsouzen, nespáchal. Především jde o spravedlnost – mně i panu Okamurovi. A to dokonce i pro lidi, kteří nám osobně nejsou sympatičtí," řekla včera Deníku Samková. Václav Klaus Samkovou neúspěšně navrhoval na ústavní soudkyni.