Letos maximálně 500, příští rok už rovná tisícikoruna.

Od ledna příštího roku hlavně ve větších městech podraží až na dvojnásobek poplatky „za popelnice", jak se jim lidově říká. Umožnil to nový zákon. Většina radnic však k tak razantnímu zdražení nesáhne.

„U nás to půjde nahoru jen zhruba o 10 nebo 12 korun. Nejen občané, ale i my počítáme každou korunu a umíme v akciovce, která má likvidaci odpadů na starosti, dobře hospodařit. To strašení, že se platby zvednou na tisícovku, jsou ubohé," řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Doposud tu lidé platili přesně zákonem daný strop 500 korun a město k tomu doplácelo asi jen čtyři koruny. Radnice si mohou od občanů říct maximálně o tolik, kolik je likvidace odpadů stála v uplynulém roce. Vydělávají na tom hlavně tam, kde umí odpady dobře třídit.

Sociální ohledy má řada starostů. Nejen proto, že napřesrok budou další komunální volby. Důvodem opatrného postoje radnic k možnosti svoz popelnic zdražit vede i neblahá zkušenost s dluhy na těchto poplatcích. Kdyby je zvýšily, problémy by se jen prohloubily.

Třeba Police nad Metují doplácí odpadovým firmám k pětistovce od občanů dalších asi 170 korun na hlavu. Přesto není vyloučeno, že tu poplatky nezvednou.

„Je to velké dilema. Lidé mají teď na krku hodně dalších výdajů, bojím se, aby to unesli," vysvětlovala včera starostka Police Ida Jenková.

„Asi možnost navýšení plateb využijeme. Myslím si však, že část nákladů by přesto měla nést nadále obec," přisvědčila nedávno starostka Malých Svatoňovic na Trutnovsku Eva Hylmarová.

Naproti tomu třeba v Pardubicích se budou muset občané nejspíš na razantnější zdražení připravit.

„Poplatek dnes činí 500 korun na osobu, přesto představuje jen 57 procent prokazatelných nákladů, které nás likvidace odpadů každý rok stojí. Magistrát doplácí každoročně 30 milionů korun. Dá se proto očekávat, že poplatek půjde nahoru," řekla mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.

Kdyby Pardubice chtěly po občanech uhradit celkové náklady na svoz odpadů, platili by lidé 877 korun. Kolem tří stovek na osobu doplácí nejen města, ale i mnohé východočeské vesnice.

Třeba sousední Hradec Králové ale bude bude nynější pětistovku zvyšovat pomaleji. Necelých 40 milionů korun vybraných ročně od občanů totiž dotuje z rozpočtu už jen ve výši 1,7 milionu. „Navíc nechceme občany v dnešní době dál zatěžovat," dodala mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

A jsou dokonce radnice, které navzdory možnosti poplatky zvýšit je naopak ruší. Průkopníkem byly Kopidlno a Nová Paka na Jičínsku, od příštího roku je chce následovat Stará Paka. Výměnou za to ovšem obyvatelé budou platit dvojnásobnou daň z nemovitosti. „Snížíme aspoň administrativu s poplatky spojenou," řekla starostka Kopidlna Hana Masáková.

Platby ponovu

• Mnohé obce nyní na svoz odpadů doplácejí, maximální taxa poplatku 500 Kč se totiž neupravovala devět let. Za tu dobu vzrostla inflace a především se několikanásobně zvýšily náklady obcí na likvidaci odpadů.

• Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně za tříděný odpad, zůstala stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; zvýšila se ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně.

• Úhradu musí nově platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR. A také vlastníci objektů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen; ti doposud platili jen někde. Při rozšíření počtu poplatníků by se tak mohly někde poplatky i snížit.

• Za zaplacení za nezletilého poplatníka odpovídá společně a nerozdílně tento poplatník a jeho zákonný zástupce, nezaplatí-li poplatník nebo jeho zástupce, vyměřuje se jednomu z nich.