NÁZOR: Zavřít zahrádky? Strážníka za to chtějí i svlékat z uniformy…

Vyhláška města
Obecně je v České republice za dobu nočního klidu uznáván čas mezi 22:00 – 06:00 hodin. V Pardubicích vyhláška města tuto dobu posouvá na čas 24:00 – 06:00 hodin. Na některých místech ji pak doplňuje zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejném prostranství.

Je na Pernštýnském náměstí v noci o víkendu klid – nebo není? Jindy než v pátek a sobotu v noci se to zjistit nedá. A tak jsem se vypravil na místo obhlédnout situaci – obě víkendové noci na Pernštýnském náměstí. Do sobotní třetí hodiny ráno a do nedělní jedné hodiny.  Výsledek? Nejhorší, co se týče hluku, je pátek. Sobota je klidná. 

Hlučný pátek

V pátek ve 23:40 vidím na Pernštýnském náměstí první policejní auto. Státní policie v rychlosti objede květináče a mizí. Ve 23.50 přijíždí první auto městské policie a vzápětí druhé. Na náměstí je šest strážníků, kteří obcházejí zahrádky. Ty mají být přesně o půlnoci sklizené, ale obsluha je sklízí až s úderem půlnoci. Sice je to pozdě, ale z toho se nestřílí. Hosté ale nikam neodcházejí.

Nechce se domů

Na Pernštýnském náměstí je chvíli po půlnoci kolem sedmdesáti lidí, většinou do třiceti let. Je teplo, nikomu se nechce domů. Strážníci přitom rozdají několik pokut za sto korun lidem, kteří popíjejí mimo zahrádky.
Vyhláška na to vznikla právě kvůli nim, strážníci však její striktní dodržování vyžadují až po půlnoci, aby se lidé co možná nejméně zdržovali mimo restaurační  provozovny. Do půlnoci panuje na místě tichá tolerance. Strážníci také napomínají cyklisty, kteří zde jezdí bez osvětlení. Tam se situace řeší domluvou.

Létají brambory

Zhruba o půl jedné nastává první konfliktní situace. Obyvatelé domů číslo 67 a 70 se dostávají do ostré hádky. V čísle 70 je na zahradě večírek, v čísle 67, kde mají s ohledem na ruch na náměstí ložnice situované do dvora, si stěžují na hluk. Sousedé ale na upomínky nereagují, a tak po nich z čísla 67 hodí pár brambor. (Viz. první video)

Sousedské vztahy. Kvůli nadměrnému hluku ze zahradní párty se do sebe pustili sousedé a přes zeď začaly létat brambory.
Konflikt, kde se na obou stranách nešetří vulgaritami ani arogancí vůči sousedům i policistům, nakonec strážníci i státní policie zažehnávají. Sousedé si nakonec smírně třesou rukama.
Ukazuje se, že noc z pátku na sobotu bude ta divočejší. Pernštýnské náměstí je až do třetí hodiny plné lidí, kteří mizí jen pozvolna. Hudba z barů Che´s a Patapuf, kolem kterých se stále drží hloučky lidí, se tluče kvůli otevřeným dveřím provozoven. Kolem jedné hodiny přicházejí první nepříjemnosti. Strážníci převážejí na záchytku mladíka, který po náměstí opakovaně zvrací. Je totálně opilý a není sám, ale počet lidí na náměstí se po jedné ráno snižuje už výrazněji.

Páteční noc na Pernštýnském náměstí končí asi v sobotu ve tři ráno. Jeden ze strážníků mi říká, že tyto víkendové služby nemá rád: „Spousta lidí se chce také někdy bavit, horko je i v noci a my je vyháníme z jediného místa, kde to v Pardubicích jde. Navíc jsou tu všichni akorát napití a rozumně se s nikým nedomluvíte."

Volám primátorce!

To ta sobotní noc je o poznání klidnější. Na Pernštýnském náměstí je větší klid a asi jen třicet lidí. Vypadá to na pohodu. Ale jak kde. Zatímco na Pernštýnském náměstí jsou zahrádky kolem půlnoci vyklizeny, strážníci patnáct minut po půlnoci řeší provozovatele vinárny U Pavouka v Pernštýnské ulici, který začíná uklízet až po příchodu hlídky a dostává pokutu. Do vznětlivé debaty se zapojují hosté restaurace. (Část z ní najdete na druhém videu)
Zvlášť výřečný je muž středního věku, který s pivem v ruce strážníkům hlasitě vysvětluje, že lidi, kteří chtějí spát, jeho vůbec nezajímají, vykřikuje o buzeraci i o tom, že noční klid ruší projíždějící vozidla. V opilosti přidává výhrůžky, že strážníky svlékne z uniforem a ihned prý bude volat primátorce a řediteli městské policie.

Trapný výstup podporují posíleni alkoholem i ostatní hosté a hlídka strážníků se drží, aby zachovala klid.
Na pomyslné stupnici víkendového sledování klidu na Pernštýnském náměstí byl tento výstup asi to nejhloupější, co tam kdo předvedl.

Jak to ale vypadá s rušením nočního klidu v centru města? Z dvoudenního pozorování situace zase tolik dramaticky nevypadá.

Pernštýnské náměstí o víkendu. Oáza ticha to zrovna není, ale na počty lidí a barů je tu vpodstatě klid.
Hladina hluku pro pozorovatele na Pernštýnském náměstí není zase tak vysoká, aby se dala označit za vyloženě rušivou. Samozřejmě že nějaký hluk na náměstí je, ale s trochou tolerance se přežít dá.
Zejména v pátek byl výraznější, ale v pátek bylo také na náměstí asi sedmdesát lidí shlukujících se kolem barů. Občasné povykování se ale těžko dá považovat za vytrvalé rušení nočního klidu. V tomto ohledu představuje nepříjemnost spíše hlasitá hudba, která se nepřetržitě line z otevřených dveří barů.

Ztišit hudbu?

Zejména u baru Che´s by její ztišení v nočních hodinách věci jen prospělo. Na rozdíl od Patapufu totiž v Che´s není taneční parket a přes hudbu samotnou se uvnitř lidé musí překřikovat. Decibelů na náměstí by ubylo. V případě diskotéky Patapuf by ubrání decibelů ve vnitřní produkci také neškodilo, stejně jako by v případě obou barů nebylo od věci důsledněji dodržovat platné zákony zakazující podávání alkoholu osobám, které už jeví známky podnapilosti.
Omezil by se tak i další problém, který představují kaluže moči a zvratků, kterých je ráno plná zejména Bartolomějská ulice.

Na druhou stranu by trocha tolerance ze strany obyvatel dotčených oblastí také nebyla od věci. Někde se ti lidé v Pardubicích bavit musí a zejména v létě je zbytečné z Pardubic vytvářet „mrtvé město" omezujícími vyhláškami.