Koronavirová doba s sebou přináší mnoho nečekaných komplikací. Jednou z nich je i větší objem komunálního odpadu. Z bezpečnostních důvodů lidé za poslední rok mnohem častěji zůstávají doma, více vaří i uklízejí. Tím se objem odpadků značně zvětšuje.
Významnou roli ale hrají i uzavřené obchody, kvůli kterým začali lidé hojně nakupovat přes internet. Obalových materiálů, a to zejména papíru a plastu, tak rapidně přibylo, což se projevuje na modrých kontejnerech přetékajících nerozloženými nebo nesešlápnutými krabicemi.
V krajském městě je větší množství odpadu za poslední rok znát.
„Vzhledem k vyšší produkci komunálních odpadů se naše společnost snaží zachovat veškeré své provozovny a poskytování všech služeb v plném rozsahu, aby město zůstalo čisté,“ uvedla za Služby města Pardubic Klára Sýkorová. Přesto ale jednotlivé městské obvody řeší problémy s přeplněnými popelnicemi, jejichž kapacitu často využívají i podnikatelé, chalupáři nebo majitelé rodinných domů.
Ačkoliv se zástupci odboru životního prostředí pardubického magistrátu snaží situaci každý den se svozovou firmou řešit, některá kontejnerová stanoviště zejména po víkendu přetékají odpadky. Okamžité systémové řešení ale v současné době není jednoduché. Chybí zaměstnanci, technika i čas.
„Přesto jednáme se službami o navýšení pravidelného svozu papíru, plastů i skla,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.
Historicky nejvýraznější meziroční nárůst v množství tříděného papíru zaznamenali ve Svitavách. Oproti roku 2019 se loni jeho objem zvýšil o více než třetinu. Příčinou toho ale není pouze koronavirové období.
„Dalším faktorem byl výrazný pokles výkupních cen papíru ve sběrnách, někdy až do záporných hodnot. V kontejnerech skončil i papír, který by lidé za běžné situace odevzdali ve sběrně za peněžní odměnu,“ vysvětlil za svitavský odbor životního prostředí Vít Baránek.
I ve Svitavách se tak kontejnery plní rychleji než obvykle. Obyvatelé města mohou už několik let takové problémy hlásit pomocí aplikace Marushka. V loňském roce takovýchto připomínek přibylo.
„Kde to jde, posilujeme místa novými kontejnery. V některých situacích jednáme přímo se svozovou společností,“ dodal místostarosta Pavel Čížek.
Situace je velmi obdobná v celém kraji. To potvrzují i čísla z Chrudimi. „V průběhu celého loňského roku až do současnosti je navýšení objemu papírového odpadu zhruba o 50 procent,“ uvedl ředitel Technických služeb Chrudim Zdeněk Kolář. Situaci ve městě se ale díky častějším svozům daří řešit.
Některá města se ale také potýkají s problémem, kdy se u stanovišť s kontejnery čím dál tím častěji objevují i matrace, kusy nábytku nebo velké elektrospotřebiče, které na tato místa rozhodně nepatří. Právě s tím se poměrně často setkávají například obyvatelé pardubických Polabin.
„Stále ještě dost lidí nepochopilo, nebo z lenosti nechce pochopit, k čemu máme separační dvory zdarma,“ poznamenal k problému starosta Polabin Radek Hejný.
Pardubice přitom mají na svou velikost velmi rozsáhlou síť separačních dvorů. Po celém městě jich funguje celkem devět. „Velkoobjemný odpad je i nadále možné odkládat na všech separačních dvorech, jejichž provozní doba nebyla omezena. Není tak důvod jej pokládat ke kontejnerům,“ dodal Míča.
Kateřina Špásová