Pěstitelé ovoce a zeleniny zajásali minulý týden, že konečně začalo pršet, ale dlouho se neradovali. Ranní mrazy, které až do včerejška hrozily, mohly zničit plody ovocných stromů i po odkvětu.

Hořící sláma

Třeba ovocnář Jan Čuda nenechal nic náhodě a nad ránem zapaloval okolo sadů s jabloněmi balíky slámy. „Teplem z hořící slámy vytváříme umělou inverzi, a tím chráníme stromy před ledovým vzduchem. Stromy by se daly ochránit i intenzivním skrápěním vodou, ale vzhledem k nedostatku vody to nepřichází v úvahu,“ řekl.

V loňském roce šplhaly teploty na začátku května už ke třiceti stupňům, ale téměř nepršelo. Včera ráno měly podle předpovědi meteorologů minima klesat nejhlouběji k minus jednomu stupni, v dalších dnech už budou rána citelně teplejší.

Podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka škody po letošních jarních mrazech nebudou zdaleka tak velké jako třeba předloni. „Pokud už nepřijdou další mrazy, škody letos nebudou významné,“ uvedl Ludvík.

„Možná se někde objevily přízemní mrazíky, ale nebyly to celonoční a devastující mrazy, jako například v roce 2011 nebo 2017. Škody nebudou velké, na druhou stranu kvůli malé intenzitě těchto mrazíků nemusí být ztráty hned viditelné, ukážou se až později,“ dodal šéf východočeské sekce ovocnářské unie Jiří Fišer. Zatím příznivě vypadá pro ovocnáře i sledovaný deficit vláhy. „Po srážkově bohaté zimě sice přišly suchý březen a duben, nyní ale máme po odkvětu a opět prší,“ uzavřel Fišer.