Blíží se doba dovolených a cestování po celém světě. To s sebou nese riziko šíření nakažlivých chorob. „Jestli přijde další pandemie, opustím už asi zdravotnictví. Po dvou letech covidu už bych opičí neštovice nedala,“ řekla zdravotní sestra Jana z Pardubicka.

V Pardubickém kraji by případní nakažení zamířili na jedno konkrétní oddělení. „Pokud bude potřeba, tak budou pacienti pravděpodobně hospitalizováni na infekčním oddělení Pardubické nemocnice. Ale zatím jsme žádný případ opičích neštovic nezaznamenali,“ uvedla Kateřina Semrádová, mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

Do Litomyšle se vrací moderní umění a netradiční instalace.
Litomyšl žije moderním uměním. Na zámeckém návrší "vyrostlo" Asfaltové iglú

Ani krajská hygiena nemá zprávy o výskytu viru v regionu. Přesto už vedení krajských nemocnic poptávalo testy na tento druh neštovic. „Testy nakoupené zatím nemáme, ale pokud by je někdo chtěl, jsme schopni je objednat. Nemám informaci, že by o ně nějaké oddělení mělo zájem,“ dodala Semrádová.

Nafouknutá bublina?

V Evropské unii existuje registrovaná vakcína, ale v Čechách ji zatím nikdo nevyužil. „Lidé se na očkování zatím neptali. Je to asi tím, že v regionu ani v Čechách není onemocnění tak rozšířené,“ zmínila krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Vakcína ovšem není přímo na opičí neštovice, ale používala se na pravé neštovice. „Touto vakcínou očkují jen kontakty případů opičích neštovic ve Velké Británii a ve Francii, kde bylo více případů. V Česku s tím nikdo nepracuje,“ vysvětlil lékař Pavel Slezák z očkovacího centra v Pardubicích.

Místo oprav I/35
Pozor na kolony u Linhartic. Silnici I/35 čeká velká oprava

Ani z hlediska cestování nepovažuje Pavel Slezák opičí neštovice za nějaké významné riziko. „Jsou daleko důležitější věci, jako je očkování proti žloutenkám, břišnímu tyfu, tetanu a podobně. Opičí neštovice jsou podle mého názoru trochu nafouknutá bublina. Vakcína existuje, je registrovaná, ale není mi známo, že by ji někdo v Česku použil. V Británii je jiná situace, mají více případů,“ doplnil Slezák.

Proti pravým neštovicím se v Československu přestalo očkovat v roce 1980. Kdo ještě očkování stihl, už stejně imunitu nemá. Opičí neštovice jsou infekční onemocnění, které způsobuje vir opičích neštovic (Monkeypox virus, MPXV). Objevují u některých druhů zvířat a u lidí.