Nejvytíženější je Laboratoř lékařské genetiky (LLG) na Masarykově náměstí v Pardubicích a dále Chrudimská, Svitavská a Orlická nemocnice. V Chrudimské nemocnici mají denně prostor pro 200 zájemců, ve Svitavské nemocnici pro 300 a v Orlickoústecké pro 320. Ve všech třech obvykle bývá kapacita několik dní dopředu zaplněna téměř z poloviny, některé dny bývá skoro plná.

Pardubická nemocnice oproti tomu má poměrně volné kapacity, denně mají prostor pro 464 lidí a rezervací mají okolo stovky. Podobně je na tom i nemocnice v Litomyšli, kde mají v týdnu kapacitu pro 350 lidí denně a rezervace má dopředu jen pár desítek lidí.

"Zájem o testy je velmi závislý na incidenci onemocnění a na podmínkách prokazování bezinfekčnosti. Po ukončení možnosti prokazovat bezinfekčnost PCR testem zájem o preventivní testy opadl. V příštích týdnech je očekávána vysoká míra nově nakažených a jsme připraveni denně zpracovat až 3000 testů," uvedla výkonná ředitelka společnosti Medila Petra Korchová.

Kvůli omikronu stoupá počet pozitivních vzorků

I přes zaplněnou kapacitu LLG byl prostor před testovacím okénkem v pátek odpoledne prázdný. Po chvíli na místo dorazila rodina s dvěma dětmi. Vyřízeni byli během pěti minut a mohl jít na řadu další člověk. Ten přišel s dvacetiminutovým předstihem, přesto byl hned vyřízený a otestovaný.

„V prosinci byl průměrný denní počet vzorků vyšetřených v LLG asi 1200. Momentálně, v souvislosti s variantou omikron, vidíme výrazný nárůst pozitivních vzorků a samozřejmě se úměrně zvyšuje i počet testovaných osob,“ řekl manažer LLG Miroslav Fišer.

V Laboratoři lékařské genetiky přijímají zájemce pouze s předchozí registrací. V nemocnicích je možnost předem si vytvořit registraci, ale přijít i bez ní. Přestože laboratoře testy provádějí rychle, vyplatí se zaregistrovat na test dopředu. Zájemci tak znají přesný čas testu a ví jistě, že se dostanou na řadu.

Přehled o volných kapacitách a místech, kde přijímají bez registrace, nabízejí webové stránky https://testovani.uzis.cz. Obsahují podrobný seznam testovacích míst v každém kraji a okrese i s vytížeností a odkazy na rezervační stránky.

Pokud lidé potřebují test bez předchozí registrace, mohou navštívit odběrové místo soukromé testovací laboratoře. Jedním z nich je laboratoř firmy Electrolyte ve Sladkovského ulici v Pardubicích. Tam bylo v pátek odpoledne prázdno a poměrně dlouho nikdo nedorazil. Když pak zájemce o test přišel, byl ihned vyřízen.

„My jsme tady nově a moc lidí o nás zatím neví, ale průměrně chodí okolo padesáti lidí denně,“ uvedla administrativní pracovnice z odběrového místa firmy Electrolyte, která si nepřála být jmenována.

Počet provedených testů postupně klesal. "Společnost Medila, která je největší zdravotnickou laboratoří v Pardubickém kraji, prováděla v posledních týdnech v průměru 1000 vyšetření PCR. Potřeba testů kopíruje průběh pandemie, kulminovala tedy v první polovině prosince a pak postupně klesala," uvedla Petra Korchová.

Na výsledky testů lidé zpravidla čekají jeden až dva dny. Vyplývá to z dat krajské hygienické stanice.

Nejpozději do 48 hodin

„Výsledky bývají obvykle do 48 hodin. Pokud toho laboratoř nemá hodně, je výsledek ještě ten samý den. Lidé jsou docela spokojeni a překvapilo je, že výsledek přišel brzo,“ poznamenala administrativní pracovnice firmy Electrolyte.

„Až na výjimky máme od klientů pozitivní reference, 99 procent výsledků obdrží testovaní v ten samý den, kdy je vzorek dodán do laboratoře. Vzhledem k velkému množství klientů dochází sporadicky k chybám z pohledu osobních údajů, jako je špatně zadané telefonní číslo nebo e-mail, které se ale dokáží rychle vyřešit díky našemu call centru,“ řekl Fišer.

Problémy s tím, že lidé obdrží výsledek až po několika dnech, jsou podle hygieniků velmi ojedinělé.

„Pokud lidé nedostanou informaci o výsledku do dvou dnů, nebude vina na straně laboratoře. Pak je otázka, jestli správně nadiktovali telefonní číslo a zda ho pracovník správně napsal. Pokud ne, pak ta SMS buď nepřijde nikdy, nebo může přijít někomu jinému,“ zmínil ředitel krajské hygienické stanice v Pardubicích Antonín Vykydal.

Při registraci je tedy nutné dbát zvýšené opatrnosti. Vyplatí se také ověřit, zda u svého praktického lékaře má pacient aktuální telefonní číslo. Pokud SMS výsledkem nepřijde, je nejlepší zavolat na infocentrum krajské hygienické stanice nebo se obrátit přímo na laboratoř, kde test provedli.