Do seznamu nemateriálních kulturních statků tradiční české lidové kultury přibyl další obyčej z Pardubického kraje. Staly se jím obchůzky s maskovanou postavou jidáše, které se konají na Bílou sobotu.
Vodění jidáše se jako přirozená součást obyčejové tradice vyskytuje na Pardubicku a Chrudimsku ve vesnicích v prostoru mezi Holicemi v Čechách, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem, například v Chroustovicích, Jenišovicích, Stradouni či Vraclavi.

Nejvíce lokalit u nás

Zvyk lze kontinuálně doložit od konce 19. století. Obchůzky organizují děti, především chlapci, ve věku kolem 13 až 15 let. „Tento obyčej se na území České republiky vyskytuje pouze v několika málo izolovaných oblastech, přičemž nejvíce lokalit se nachází právě na území Pardubického kraje," uvedla Ilona Vojancová z Národního památkového ústavu. Pardubický kraj má na národním seznamu významných nemateriálních kulturních statků už dva folklorní zvyky. Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku jsou zároveň zapsané i ve světovém seznamu organizace UNESCO.

Osm položek

Další zčásti krajskou nemateriální památkou je fenomén východočeského loutkářství. Zařadil se na seznam společně s tancem valašský odzemek. Celkem nyní obsahuje seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury v České republice osm unikátních položek. Figuruje na něm i myslivost, slovácký verbuňk, sokolnictví a Jízda králů na Slovácku. (mm, čtk)