„Dělám celé léto u lesáků, stahuji dříví a nezastavím se. Krátkou dovolenou si možná udělám až na podzim," směje se Karel Bednář, který přes zimu vypomáhal na vlecích u Špindlerova Mlýna. Jako živnostník si musí na sebe vydělat, ale v horách podle něj o práci není nouze v žádném ročním období.

Stále více zimních středisek navíc rozšiřuje své aktivity i do letních měsíců: staví bobové dráhy, dětské atrakce, bikeparky, provozují půjčovny kol. Pracanti od vleků tak na léto vymění  pracovní náplň a nářadí. Často u stejného chlebodárce.

V provozu celý rok

„Kromě brigádníků, kteří skončili se zimní sezonou, u nás všichni zůstávají. Připravujeme se na léto, děláme údržbu lanovek, chystáme otevření všech letních aktivit…," vypočítává Kateřina Pilařová z vedení skiareálu v Mladých Bukách u Trutnova. Celoročně tu zaměstnávají 10 pracovníků.

„Nám odešlo 10 lidí, zůstali tři. Ti budou mít co dělat po celé léto, zaměstnáváme je na údržbářské práce pro obec. A převážná většina těch, co skončili se zastavením lyžařského areálu, odešla za svou profesí. Většinou dělají sami na sebe, jako živnostníci se živí zedničinou, makají v lesích, pracují pro Krkonošský národní park, mají třeba i své firmy. O jednom třeba vím, že dělá stavební dozor," přidal se starosta Strážného Tomáš Grégr. A jak dodal, se stejnými lidmi už je předběžně domluven k lyžařským vlekům, které obec provozuje, i na další zimní sezonu.

Podobná praxe panuje rovněž v dalších horských střediscích. Jen část lidí po zimě odchází a buď práci mají dopředu domluvenou mají, nebo si ji rychle hledají jinde. „Letní provoz nemáme, takže přes léto si necháváme jen asi 15 procent zaměstnanců kvůli údržbovým pracím ve skiareálu. Ale ti ostatní jsou šikovní kluci od vleků, uplatnění si vždycky najdou. Většina z nich má vlastní firmičky, dělají vlastně to, co nejde v zimě: výškové práce, další se živí jako kameník, jiní stahují dřevo," uvedl vedoucí střediska v Malé Úpě Martin Buček.

Na „pracáku" nekončí

Na léto ovšem každý rok prořídnou také záchranáři horské služby. „Celoročně máme 17 lidí, na zimu k tomu dalších 18 brigádníků. I ti se po zimě vždy vracejí ke své normální práci," řekl Pavel Jirsa, zástupce náčelníka krkonošské horské služby.

To, že přechod mezi zimní a letní sezonou není žádný velký nápor na úřadech práce v evidencích nezaměstnaných, potvrzuje jeho ředitel pro Královéhradecký kraj Martin Horák.

„Ti lidé se pohybují v cestovním ruchu a v tom je na horách práce přes celý rok. Panuje tam velká fluktuace, v souhrnu je ale v horských  střediscích dokonce vyšší zaměstnanost v létě než v zimě," uzavřel Horák.