Volná místa v kraji:
Chrudim – 2 561
Pardubice – 14 693
Svitavy – 3 228
Ústí nad Orlicí – 5 696

Počet lidí bez práce:
Chrudim – 1 306
Pardubice – 2 054
Svitavy – 1 428
Ústí nad Orlicí – 1 478

Oproti ostatním krajům v České republice je ale toto číslo stále jedno z nižších. Nejvíce lidí bez zaměstnání je v kraji v okrese Svitavy, kde podíl nezaměstnanosti výrazně zvedá Moravská Třebová, nejnižší číslo hlásí okres Ústí nad Orlicí.

Právě Moravská Třebová má z celého kraje nejvyšší podíl nezaměstnanosti, a to 3,2 procenta, druhé místo obsadila Přelouč. Naopak nejnižší podíl je v Žamberku a Ústí nad Orlicí. V celém kraji vzrostl i počet volných míst. Těch je nahlášeno 26 178. Největší poptávka je po montážních dělnících. Pro ně je v kraji více než pět tisíc volných pozic.

Velké firmy dál shání pracovníky

Zaměstnance stále shání i velké firmy. Společnost Fox-conn, která sídlí v Pardubicích, hledá zaměstnance na různé pozice ve výrobě, oblasti engineeringu, nákupu nebo informačních technologií. „Momentálně inzerujeme několik desítek volných pozic. Ve výrobě se jedná o místa od logistiky přes montáž až po elektro zaměření. Dáváme uchazečům možnost volby, zda chtějí pracovat na osmi nebo dvanáctihodinové směny,“ sdělil HR ředitel společnosti Foxconn Michal Batelka.

Někteří absolventi mají problém

Sehnat práci ale mají problém někteří absolventi. „Chci zůstat v oboru, který jsem vystudovala. Hledala jsem místo ve školce nebo družině, ale marně. Nevím, jak je možné, že někde jsou místa obsazena důchodkyněmi, které zabírají místo mladým,“ poznamenala absolventka pedagogické školy Martina z Litomyšlska, která si nepřála uvést své příjmení. Problém s uplatněním nemá jen ona. Podobné je to s technickými obory, kde bez praxe některé firmy nové zaměstnance nechtějí.

Z dlouhodobého hlediska nezaměstnanost v České republice klesá. Oproti minulému roku je letošní červencová nezaměstnanost nižší o 0,4 procenta. Podle odborníků ale situace na trhu práce odpovídá předpokládanému vývoji i ročnímu období.

Lidé ze školství a nižší aktivita firem

„Za mírným nárůstem stojí každoročně příchod části zaměstnanců ze školství a také snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková.

Tereza Ryšanová