Osudná neopatrnost

Požár dostali během krátké chvíle pod kontrolu, protože hořelo pouze v jedné místnosti ložnici. Podle slov vyšetřovatele hasičů požár způsobily zapálené svíčky na adventním věnci.

Žena se snažila ještě požár uhasit kbelíky vody. V domě byla i puštěná voda, ale silný a jedovatý kouř ženu udusil.

Věnce hoří každý rok

V neděli začíná adventní období, kdy se v mnoha domácnostech rozzáří svíčky na tradičním adventním věnci, ale i na jiných dekoracích.

„Pamatujme, že hořící svíčka je otevřený oheň, a podle toho by se s ní mělo zacházet. Každý rok dochází během prosincových dní k požárům od hořících svíček, zejména právě těch umístěných na adventních věncích," uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Podle ní je důležitý výběr věnce a svíček a také zásada, že pokud lidé doma zapálí svíčky, neměli by nikdy opouštět dům a byt, dokud je neuhasí.

Při zapálení svíček je také nutné si uvědomit, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli.

„V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu svíčky s chvojím věnce. Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů," upozornila mluvčí.

Varovala, aby lidé zapálené svíčky rozhodně nedávali k oknům do průvanu, blízko záclon, do bezprostřední blízkosti sedacích souprav či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

(jap, hor)