Nemocnice začaly částečně omezovat neakutní péči už před deseti dny. Důvodem je hlavně nedostatek zdravotníků, ti jsou přesouváni na oddělení s akutní péčí.

„Některá oddělení jsme byli nuceni uzavřít kvůli přesunu personálu, aby byly zajištěny kapacity pro neodkladnou nemocniční péči. Dochází tak k úplnému zastavení veškeré plánované hospitalizační i ambulantní péče,“ uvedla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Opatření se netýká ambulantní péče o dětské pacienty a ambulantní centrové péče, jejímž přerušením by došlo k poškození zdraví pacienta.

„Prosíme pacienty, aby kvůli svým plánovaným výkonům do nemocnice nevolali. Jakmile se situace zlepší a operativa obnoví, informace dostanou, a to včetně pokynů, jak postupovat,“ dodala mluvčí.

V kraji každý den přibývá kolem 700 zjištěných nakažených, každý pětadvacátý končí v nemocnicích. Podle informací portálu Hlídač státu je v nemocnicích v kraji díky navyšování kapacit zatím volných setrvale zhruba 30 procent lůžek pro těžce nemocné.