Do zdravotnictví v Pardubickém kraji v letošním i následujícím roce poputují velké peníze, chystá se několik nových nemocničních budov. V dubnu si chce kraj vzít dvoumiliardový úvěr. Miliardu z něj použije na centrální příjem v Pardubicích. Zbylých 600 milionů korun na tuto stavbu uhradí kraj ze svých zdrojů.

Centrální příjem pro 260 tisíc pacientů

Sedmipodlažní budova by měla centralizovat urgentní akutní péči nejen chirurgickou, ale také interní a neurologickou. V objektu dále vznikne centrální sterilizace, jedenáct operačních sálů, oddělení ARO, JIP a standardní oddělení chirurgických oborů. Příjem má sloužit asi 260 tisícům obyvatel z Pardubicka a Chrudimska pro základní a specializovanou péči a více než půl milionu pacientů pro superspecializovanou péči.

„Moderní budova umožní poskytovat péči odpovídající 21. století. Centralizace oborů zefektivní práci, nabídne lepší zázemí jak pro lékaře a personál, tak pro pacienty,“ řekl generální ředitel nemocnic Tomáš Gottvald.

Stavba by měla být zahájena ještě letos.

Její dokončení je plánováno na rok 2023. Areál Pardubické nemocnice se výrazně mění, dochází k demolicím starých objektů, nyní se staví také psychiatrický pavilon. „Je správné, že jsme se rozhodli zachovat nemocnici v současném areálu,“ připomněl hejtman úvahy o tom, zda by neměla vzniknout nová nemocnice na novém místě.

Nová nemocnice by se nevyplatila

„Náš odhad byl pět miliard korun, ale bylo nám řečeno, že se to dá postavit i za dvě miliardy. Byl jsem se podívat v Michalovicích, kde nemocnici za dvě miliardy postavili. Nicméně je to okresní nemocnice s malým areálem pro malé spádové území, která je naprosto nesrovnatelná s rozsahem poskytovaných služeb v krajské nemocnici,“ popsal Netolický a poukázal také na případ Zlína, kde je odhad na stavbu nové nemocnice 12 miliard korun.

Centrální urgentní příjem se chystá rovněž v Ústí nad Orlicí. Nyní probíhá příprava staveniště, samotná stavba začne v březnu. „V tomto případě jsme z výběrového řízení museli vyloučit uchazeče, který výrazně podsekl cenu, nakonec to sám uznal a nepokračoval v soutěži,“ informoval hejtman Netolický. Budovu za 450 milionů korun zaplatí kraj z vlastních zdrojů.

A stavět se letos bude také v Moravské Třebové, kde má vyrůst nemocnice následné péče, která má být tou nejmodernější v České republice. Budovat se začne ještě letos a již v příštím roce má být hotovo.

Speciálně sledované stavby

Tyto tři investice navíc spadají mezi takzvané speciálně sledované stavby, na které dohlíží přímo hejtman nebo náměstci. „Chystáme desítky projektů, které nebyly centrálně řízeny, proto jsme začali dělat koordinační porady. Vnímal jsem, že je nezbytné, aby to bylo na úrovni hejtmana, takže jsme procházeli stavbu po stavbě. Neřešíme samotný proces, ale hlídáme, aby neklouzaly termíny a byli jsme schopni řídit cashflow,“ vysvětlil Netolický s tím, že v případě, kdy jsou na stavbu čerpány dotace, je složité celý proces zkoordinovat.