„Nejprve si udělej úkoly, pak můžeš jít s kamarádkami ven. Tato věta od rodičů mě pronásledovala celé dětství. Anebo často zněla tahle - nejdřív povinnosti, potom zábava. Svým dětem to zásadně neříkám, ale vlastně se chovám stejně jako naši. Přijdou domů, zasednou k psacímu stolu a píšou úkoly. Rozdíl mezi nimi a mnou je v tom, že se jim ven s kamarády nechce,“ řekla osmatřicetiletá Veronika Bláhová z Chrudimska.

Jsou školy, které plnění domácích úkolů po žácích nevyžadují. Patří mezi ně Základní škola Bohemia v Chrudimi, která je zaměřena na sport, a tudíž je jejím posláním docílit toho, aby se děti více hýbaly.

Přečtěte si:

Autoři petice apelují na ministerstvo školství, aby přehodnotilo současnou praxi povinných domácích úkolů. Ilustrační foto
Povinné domácí úkoly jsou diskriminační, tvrdí výzva. Změňte to, žádá ministra

„Záleží na rozhodnutí pedagoga, zda domácí úkoly uloží, nebo nikoliv. U nás je to dané - učitelka provází žáky od první až do páté třídy a má tudíž s nimi nastavené vztahy i určitá pravidla. Naše škola není příznivcem toho, že děti budou po příchodu domů opět sedět za stolem, ona dnešní generace je i tak nadměrně napojena na tablety, počítače a mobily. Měla by víc sportovat a chodit na kroužky,“ zdůraznil ředitel chrudimské základky Martin Slezáček.

Covid domácí učení znechutil

Covidová doba hodně změnila způsob vyučování, vlastně z něj vytvořila jeden nepřetržitý domácí úkol, do kterého se museli zapojit i rodiče. Distanční výuka negativně poznamenala psychiku dětí, ale i rodinné vztahy.

Přes tisíc lidí se již na internetu podepsalo pod výzvu, která žádá ministerstvo školství, aby přehodnotilo současnou praxi povinných domácích úkolů - ZDE

„Rodiče většinou nebyli připraveni na to, aby se s dětmi učili a trávili s nimi veškerý čas. Podepsalo se to na psychice všech členů domácnosti. Vznikaly hádky, konflikty a zvýšilo se domácí násilí i pití alkoholu. U všech dětí bez rozdílu v rodinném zázemí jsme pozorovali zvýšení závislosti na internetu a sociálních sítích. Nevídaly se se svými vrstevníky a přitom živý kontakt nelze nahradit. Vznikaly tak různé sociální fobie a další psychopatologické jevy,“ uvedla psycholožka Alžběta Formanová z Krizového centra J. J. Pestalozziho v Chrudimi.

Thomas Keneally, autor knihy Schindlerův seznam, přijel do Svitav, kde se narodil Oskar Schindler.
Schindler byl děvkař, zrádce i šampion lidství, tvrdí autor Schindlerova seznamu

„Já jsem rád, že moje děti si domácí úkoly plní. Aspoň jejich volný čas má nějaký smysl, jinak by místo toho seděly u TikToku nebo hrály hry. Ke sportu je s manželkou vedeme, rádi společně jezdíme na výlety nebo chodíme na procházky, ale až takoví přírodní lidé nejsme - také utrácíme čas na sociálních sítích anebo koukáme na televizi,“ poznamenal Petr Skřivánek z malé vesničky na Pardubicku.

O povinnosti psát domácí úkoly nehovoří žádný oficiální předpis. V hlinecké Základní škole Resslova pokračují ve standardně zajetém režimu. „Učitelé žákům domácí úkoly ukládají, znamená to pro ně zpětnou vazbu výuky. Samozřejmě je neklasifikují,“ uvedl ředitel školy Petr Culek.