Opakované návštěvy kamenných lékáren by tak mohly odpadnout. „Nejvíc mě naštve, když mi magistra oznámí, že některý z předepsaných léků nemá na skladě a musí ho objednat. To pro mě znamená následující den další cestu do města. Pokud existuje možnost dovozu domů, rád ji využiji,“ říká třiašedesátiletý Martin Klement z Chrudimska.

Novinku před několika dny zavedla Lékárna.cz ve spolupráci s chrudimskou lékárnou Prima. Postup je jednoduchý. Kód z elektronického předpisu vystaveného lékařem je možné odeslat prostřednictvím formuláře na webových stránkách, zprávou SMS nebo mailem. Jakmile lékárníci zjistí, jestli jsou léky na skladě a jaká bude cena případného doplatku, zavolají, a to nejpozději následující pracovní den. Poté se s objednavatelem domluví, zda si léky vyzvedne osobně, nebo mu mají být doručeny domů.

Pro vydání léků stačí občanka

Třeba v lékárnách BENU lze rezervaci snadno zvládnout prostřednictvím webového formuláře nebo aplikace v telefonu. Ve vybrané lékárně nejprve veškeré předepsané medikamenty shromáždí a poté zatelefonují nebo pošlou sms zprávu, že je zásilka připravena k vyzvednutí. Medikamenty lékárna vydá nejen po předložení čísla rezervace nebo kódu z eReceptu, ale stačí i sdělení čísla občanského průkazu.

S rozvozem léků až do domu má chrudimský oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK) zkušenosti už od jara. „Služba je určena nejen pro seniory, ale rovněž pro osamocené matky s dětmi, zdravotně znevýhodněné občany, pacienty s onkologickým či autoimunitním onemocněním, lidi v karanténě a další osoby, kteří se ocitli v tíživé situaci v důsledku epidemie nemoci covid-19,“ potvrdil ředitel chrudimského spolku ČČK Vratislav Příhoda.

Léky mohou být doručeny do těchto obcí na Chrudimsku a Pardubicku:

Barchov, Bítovany, Bylany, Čepí, Dolní Bezděkov, Dřenice, Dubany, Dvakačovice, Heřmanův Městec, Honbice, Hrochův Týnec, Chrudim, Jezbořice, Klešice, Kočí, Kostěnice, Lány, Lukavice, Mikulovice, Morašice, Nabočany, Orel, Ostřešany, Pardubice, Přestavlky, Rabštejnská Lhota, Rozhovice, Řes-toky, Slatiňany, Sobětuchy, Spojil, Srnojedy, Staré Jesenčany, Starý Mateřov, Stolany, Svídnice, Trojovice, Třebosice, Třibřichy, Tuněchody, Úherčice, Úhřetice, Úhřetická Lhota a Vejvanovice