Dvacátý ročník abilympiády, která je národní přehlídkou pracovních schopností a dovedností osob se zdravotním postižením, začíná dnes v pardubické ČEZ Areně pod pořadatelskou taktovkou České abilympijské asociace (CAA).

„K jubilejnímu ročníku se  přihlásilo 134 soutěžících, kteří obsadí 23 ze čtyřiceti vypsaných disciplín. V loňském ročníku bylo v jednadvaceti disciplínách 120 soutěžících. Ukázkovou disciplínou letos bude enkaustika, známá také jako malování horkým voskem," informoval Deník Jaromír Krpálek, ředitel abilympijských soutěží.

Překonají rekord?

Raritou jubilejního ročníku je akce, kterou vymyslel a organizuje portál www.potvor.cz nazvaná Korálkiáda, jejímž spolupořadatelem je CAA. „Dlouhodobé navlékání korálků je pokusem nejen o český, ale i světový rekord, který má hodnotu 6438,6 metru a drží ho Kanaďané. Výsledek bude znám v sobotu 26. května po přeměření za účasti komisařů z pelhřimovské agentury Dobrý den a všichni věříme, že rekord překonáme," svěřila se Ivana Dolečková, ředitelka CAA.

Opět je připraven bohatý doprovodný program. Tahákem bude zejména páteční benefiční koncert skupiny Buty, začíná se od 19 hodin v malé hale ČEZ Areny. „Na abilympiádě bude celé sobotní odpoledne  herec Jan Čenský, v rámci tréninku na cestu do Osla přijede i handbiker Heřman Volf.  Zájemci budou mít možnost vyzkoušet si horolezeckou stěnu postavenou přímo v hale, v nabídce jsou další velice zajímavé akce," řekl Filip Novotný, člen organizačního výboru.  Přímo na ploše se uskuteční tradiční výstava zdravotní a kompenzační techniky ABI-REHA, kterou organizuje pardubická agentura Parexpo. Budou tu i prodejní stánky chráněných dílen, jejichž výrobky si návštěvníci budou moci koupit.

Vstup je zdarma

Dvacátá abilympiáda bude slavnostně zahájena dnes  v 8.30 hodin (očekává se účast místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka), o hodinu později se už rozběhnou první soutěže. Zítra začíná soutěžní pořad v 9 hodin, mezi 15.30 až 17. hodinou se bude přímo v ČEZ Areně měřit korálkový rekord. Na abilympiádu i doprovodný program má veřejnost vstup zdarma, ovšem s výjimkou benefičního koncertu skupiny Buty.

Kulatiny abilympiády mapuje šedesátistránková plnobarevná brožura, kde jsou podrobnosti, zajímavosti a unikátní fotografie. Připomíná i řadu lidí, kteří se podíleli a podílejí na organizaci tak významné akce – například manžele Alenu a Jaromíra Krpálkovi z Pardubic, kteří letos v březnu získali prestižní cenu Mosty.

Seznam soutěžních disciplín

Aranžování květin – ikebana (3 přihlášky), aranžování suchých květin (12), aranžování květin – západní styl (7),  batika (11),  cukrářství (6),  drátování (3), dřevořezba (5), fotografování (11), háčkování (8), keramika (12),  košíkářství (7),  malba na hedvábí (9), malba na sklo (11),  malování na kameny (5), návrh plakátu (12), paličkování (4), pletení (8), počítačová editace textu (7), studená kuchyně (14),  ubrousková technika (11), výroba svíček (8), vyšívání (12),  zdobení kraslic (3).

(fr)