Je krátce před šestou hodinou ranní a v okolí pardubické ČEZ Areny je klid. Za pár minut tady má zastavit autobus, který příznivce nastupujícího prezidenta Miloše Zemana odveze na jeho inauguraci. V řídnoucí tmě ovšem na autobus čekají pouze tři lidé. Ne že by pardubičtí členové Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) neměli o slavnostní akt zájem. Jen zvolili pohodlnější cestu a do hlavního města se vypravili autem.

„Je to pro nás historická událost, tři roky jsme se snažili, aby se na Hrad dostal Miloš Zeman," přiznává Josef Pecina, podle kterého do Prahy zamířilo auty asi 30 až 40 lidí.

Ve všední den

Inaugurace nového prezidenta se koná ve všední den, pro všechny pracující to znamená dilema – vzít si kvůli cestě do Prahy dovolenou?
„Důchodci to mají lehčí, pracující si samozřejmě museli vzít dovolenou," podotkl Josef Pecina.

Členové SPOZ měli v pátek možnost zakončit v Praze úspěšný prezidentský maraton. Může to pomoci i této malé levicové straně?
„Strana práv občanů je Zemanovo dítě, takže nám to může trochu pomoci. Ale cestu si budeme muset vyšlapat sami. Očekávám však, že nový prezident bude národ spíš spojovat než rozdělovat," myslí si příznivec nového prezidenta.

Čtyři zastávky

Úderem šesté hodiny přijíždí na zastávku u ČEZ Areny autobus, který už ve čtyři hodiny ráno vyrážel z Poličky.
„Celkem jede tímto autobusem 39 lidí, na území Pardubického kraje jsme měli čtyři zastávky, nastoupit bylo možné i ve Vysokém Mýtě a Chrudimi. Do Prahy dorazíme asi ve čtvrt na devět," vysvětlovala krajská mluvčí SPOZ Tereza Brychnáčová.